Բալային համակարգի ներդրումը վարորդների սոցիալական բեռը 2,7 մլրդ դրամով կնվազեցնի: Մայիսի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց Ճանապարհային ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ, իշխող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ դա ակնհայտորեն կհանգեցնի սոցիալական լարվածության նվազման: Խաչատրյանի պարզաբանմամբ՝ բալային համակարգի ներդրումը նախատեսում է մի համակարգ, ըստ որի հնարավոր կլինի ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտումներից հետ պահել այն վարորդներին, որոնք տուգանվելու ռիսկի դեպքում էլ շարունակում են խախտումներ թույլ տալ: «Օրինագիծը հավանություն ստանալու դեպքում կգործարկվի 6 ամիս: ՃԵԿ 100 անուն խախտումներից 20-21-ը կմտցվեն բալային համակարգի մեջ: Այսօր 5 հազար դրամով տուգանվող ոչ բոլոր խախտումները կհավասարվեն մեկ միավորին: Ինչ վերաբերում է կայանման կանոնների խախտումներին, ապա այս դեպքում կհանեն 0,5 միավոր»,-  նշեց պատգամավորը:
Նա ընդունեց, որ 2018 թվականի մայիսի 23-ին իրավախախտների նկատմամբ պատիժները մեղմելու անհրաժեշտության վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի ցուցումից հետո ՃԵԿ խախտումների առումով որոշ վատթարացում է նկատվել: «Սակայն իկրավիճակն աստիճանաբար կարգավորվել է, եւ հիմա կարելի է ասել, որ վարելու մշակույթի մակարդակը մեծապես բարձրացել է: Սա դրսեւորվում է նրանում, որ վարորդներր չեն ողջունում ՃԵԿ դիտավորյալ խախտումները, եւ նման դեպքերը հանդիպում են մյուս վարորդների դժգոհությանը»,- նշեց նա:
Արմեն Խաչատրյանը հայտարարեց, որ բացի բալային համակարգի ներդրումից, նախատեսվում է Ոստիկանությունում կառուցվածքային փոփոխություններ կատարել եւ մեծացնել Երեւանում ՊՊԾ աշխատակիցների թիվը, որոնք կարգին կհետեւեն ինչպես ճանապարհներին, այնպես էլ այլ հասարակական վայրերում: «ՊՊԾ աշխատակիցների ավտոմեքենաների վրա կտեղակայվեն տեսախցիկներ: Նպատակը որեւէ մեկին տուգանելը չէ, այլ այն, որ կարգը պահպանվի: Սրա վկայությունն է այն փաստը, որ տուգանքի առավելագույն չափը 500 հազար դրամից իջեցվել է մինչեւ 29 հազար դրամ»,- պարզաբանեց պատգամավորը:
Նա նաեւ կարծում է, որ բալային համակարգը թույլ կտա հայտնաբերել այն վարորդներին, որոնք զրկված են վարորդական իրավունքից, բայց շարունակում են վարել իրենց մեքենան։ «Այն դեպքում, եթե այդ վարորդը խախտի ճանապարհային երթեւեկության կանոնները, ապա Ճանապարհային ոստիկանության աշխատակիցները կկարողանան նրան հայտնաբերել տվյալների համապատասխան շտեմարանով»,- ամփոփեց իշխող խմբակցության պատգամավորը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի կառավարությունը մայիսի 16-ի նիստում հավանություն էր տվել կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը «Վարչական իրավախախտումների օրենսգրքում եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերի վերաբերյալ, որով Հայաստանի վարորդների համար կսահմանվի բալային համակարգ։ Վարորդներին մեկ տարով կտրամադրվի 9 միավոր։ Խախտման գրանցման դեպքում ինքնաբերաբար այդ 9 միավորից կհանվեն տուգանային միավորներ։ Խոսքը 0,5, 1, 2, 3,4 բալանի խախտումների մասին է։ Եթե մեկ տարում այդ 9 միավորը սպառվի, ապա վարորդը կզրկվի վարորդական իրավունքից 6 ամսով։ Այս ժամկետի սպառումից հետո իրավունքը նորից կվերականգնվի, ինչպես նաեւ կտրամադրվի 9 նոր միավոր։ Եթե վարորդը երկրորդ անգամ էլ օգտագործի իր 9 միավորը, ապա այս անգամ նրան մեկ տարով կզրկեն վարորդական իրավունքից։ Վարորդական իրավունքից զրկված անձի մեքենա վարելու դեպքում նրան սպառնում է 200-300 հազար դրամ տուգանք կամ մինչեւ երկու տարվա ազատազրկում։

Введение балловой системы смягчит социальное бремя водителей на 2,7 млрд. драмов. Об этом на встрече с журналистами 17 мая заявил экс-заместитель начальника Дорожной полиции, депутат парламентской фракции правящего блока «Мой шаг» Армен Хачатрян.
По его словам, это приведет, очевидно, к снижению социальной напряженности. Хачатрян пояснил, что проект о введении балловой системы предусматривает систему, по которой можно будет сдержать тех водителей от нарушений ПДД, которые и под риском получения штрафа продолжают допускать нарушения. «В случае одобрения законопроект будет задействован в течение 6 месяцев. Из 100 наименований нарушений ПДД 20 – 21 будут введены в балловую систему. Не все нарушения, которые сейчас облагаются штрафом в размере 5000 тысяч драмов, будут равняться 1 балу. Что касается нарушения правил парковки, то в данном случае будут снимать 0,5 балла», - отметил депутат.
Он признал, что после указания Никола Пашиняна от 23 мая 2018 года о необходимости смягчения санкций в отношении правонарушителей наблюдалось некое ухудшение по части нарушений ПДД. «Однако постепенно ситуация нормализовалась и теперь можно сказать, что уровень культуры вождения сильно повысился. Это проявляется и в том, что со стороны водителей не приветствуется преднамеренное нарушение ПДД, и такие случаи встречают недовольство со стороны других водителей», - отметил он.
Армен Хачатрян заявил, что кроме введения балловой системы, предусматривается провести структурные изменения в Полиции и увеличить число сотрудников ППС в Ереване, которые будут следить за порядком как на дорогах, так и в других общественных местах. «На автомобилях сотрудников ППС будут установлены камеры. Цель не в том, чтобы оштрафовать кого-либо, а в том, чтобы обеспечить порядок. Свидетельством этого служит тот факт, что максимальный размер штрафа был снижен с 500 тысяч драмов до 29 тысяч драмов», - пояснил депутат.
Он также считает, что балловая система позволит обнаружить водителей, которые лишены права водить автомобиль, однако продолжают это делать не на своей машине. «В случаи если данный водитель нарушит ПДД, то сотрудники Дорожной полиции смогут вычислить его по соответствующей базе данных», - заключил депутат от правящего блока.
Напомним, что Правительство Армении на заседании 16 мая одобрило законодательную инициативу кабмина относительно законопроектов «О внесении изменений и дополнений в Кодекс об административных правонарушениях и смежные законы», по которому для водителей Армении будет установлена балловая система. Водителям на один год будут предоставлены 9 баллов. В случае регистрации нарушения автоматически из этих 9 баллов будут вычтены штрафные единицы. Речь идет о 0,5, 1, 2, 3, 4- бальных нарушениях. Если в течение года эти самые 9 баллов будут исчерпаны, то водитель лишится водительских прав сроком на 6 месяцев. По истечении данного срока право вновь будет восстановлено, а также предоставлены 9 новых баллов. Если водитель и во второй раз использует все свои 9 баллов, то на этот раз его лишат водительских прав на год. При вождении машины лицом, лишенным водительского права, ему грозит штраф в размере 200 – 300 тыс. драмов или арест сроком до двух лет.