Շաբաթ՝ մայիսի 18-ին Ավստրալիայում նոր խորհրդարանի ընտրություններ են անցկացվում: Երկրում առաջին տեղամասերն արդեն բացվել են, գրում է  DW-ն:
Իրենց ձայնը տալու իրավունք ունի ավելի քան 16 մլն մարդ: Քվերակության արդյունքներով, որոնք, ինչպես սպասվում է, կամփոփվեն արդեն շաբաթ երեկոյան, կորոշվի խորհրդարանի ստորին պալատի 151 մանդատի եւ Սենատի 78 տեղերի ճակատագիրը:
Այս տարի ընտրություններում գլխավոր մրցակիցներ են Ավստրալիայի ներկայիս վարչապետ, լիբերալների կուսակցության ղեկավար Սքոտ Մորիսոնը եւ Լեյբորիստաակն կուսակցության առաջնորդ Բիլ Շորտենը: Ընդ որում սոցհարցումների համաձայն՝ ընտրությունների նախօրեին առավելությունը լեյբորիստների ներկայացուցիչների կողմում էր:
Քաղաքական գործիչների նախընտրական արշավի հիմնական թեմաներ են դարձել կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը, երկրի տնտեսական վիճակը, ինչպես նաեւ միգրացիայի հարցերը:
Ավստրալիայում ձայնի իրավունք ունեցող յուրաքանչյուր քաղաքացի պարտավոր է ներկայանալ ընտրություններին: Չներկայանալու համար սահմանվում է տուգանք՝ 20 ավստրալական դոլարի չափով (մոտ 12.4 եվրո): Խորհրդարանն ընտրվում է ամեն 3 տարին մեկ:

В Австралии в субботу, 18 мая, проходят выборы нового парламента. Первые избирательные участки в стране уже открылись, сообщает DW.
Право отдать свой голос имеют более 16 млн человек. По итогам голосования, результаты которого, как ожидается, будут подведены уже к вечеру субботы, определится судьба 151 мандата в нижней палате парламента и 78 мест в Сенате.
Главными соперниками на выборах нынешнего года считаются нынешний премьер-министр Австралии, возглавляющий партию либералов, Скотт Моррисон и глава Лейбористской партии Билл Шортен. При этом, согласно соцопросам, преимущество накануне выборов было на стороне представителя лейбористов.
Основными темами предвыборной кампании политиков стали борьба с изменением климата, экономическая ситуация в стране, а также проблемы миграции.
В Австралии каждый гражданин, обладающий правом голоса, обязан прийти на выборы. За неявку полагается штраф в размере 20 австралийских долларов (в пересчете около 12,4 евро). Парламент избирается каждые три года.