Մեծ Բրիտանիայում ճանապարհաշինության ժամանակ խիստ հազվադեպ հին հռոմեական մետաղադրամ է հայտնաբերվել կայսր Ուլպիոս Կոռնելիոս Լելիանի պատկերով, տեղեկացնում է BBC News-ը։
Նշվում է, որ պատմական գտածոն հայտնաբերվել է այն տարածքի պեղումների ժամանակ, որտեղով պատրաստվում են խճուղի անցկացնել Քեմբրիջից մինչեւ Հանթինգթոն 5 մլրդ ֆունտ սթերլինգ արժողությամբ  ճանապարհաշինական նախագծի շրջանակում։
Հնագետ Սթիվ Շերլոքը հայտարարել է, որ դա երկրորդ նշանակալի գտածոն է, որը հայտնաբերվել է Անգլիայի տարածքում։
Մետաղադրամի վրա պատկերված է Ուլպիոս Կոռնելիոս Լելիան կայսրը՝ թագը գլխին։
Փորձագետ Ջուլիան Բաուշերի խոսքով՝ հռոմեական կայսրերը մեծ ձգտում ունեին դրամ հատել սեփական պատկերով, իսկ Լելիանն ընդամենը երկու ամիս է կառավարել, ինչից հետո սպանվել է։ Նրա կառավարման կարճ ժամկետը կարող է վկայել նրա պատկերով դրամների սահմանափակ քանակության մասին։

Невероятно редкая древнеримскаямонета  с изображением императора Ульпия Корнелия Лелиана обнаружена в Великобритании во время строительства дорог, сообщает BBC News
Отмечается, что историческая находка была обнаружена во время раскопок территории, через которую собираются проложить шоссе от Кембриджа до Хантингтона, в рамках проекта по строительству дорог стоимостью в !, 5 млрд. фунтов стерлингов.
Археолог Стив Шерлок заявил, что это всего лишь вторая столь значимая находка,обнаруженная на территории Англии.
На монете изображен император  Ульпий Корнелий Лелиан с короной на голове.
По словам эксперта Джулиана Баушера, римские императоры имели особое стремление чеканить монеты с собственным изображением, а Лелиан правил всего два месяца, после чего был убит. Краткий срок его правления может свидетельствовать об ограниченном тираже монет с его изображением.
По его словам, сам факт того, что данная монета достигла берегов Британии, уже является замечательным событием.