Երևանի Ավան վարչական տարածքում՝ «Հարսնաքար» ռեստորանային ճանապարհի մոտ, ոստիկանները կանգնեցրել են Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի մեքենան՝ ապօրինի զենք ունենալու կասկածանքով: Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերով տեղեկացնում է  քաղաքագետ Հրնատ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Մեքենան ցանկանում էին խուզարկել, սակայն որևէ փաստաթուղթ կամ  թույլտվություն չունեին։ Ոստիկանները փորձեցին բանակցել Վիտալի Բալսանյանի հետ, որպեսզի զննություն անցկացնեն, նա պահանջում է  համապատսախան որոշում, որը չկա. ոստիկաննները հեռացան խորհրդակցելու»,- ասաց նա:
Տարածքում հավաքված են քաղաքացիներ, որոնցից մեկը նշեց, որ թույլ չեն տա մեքենան զննել։ Այստեղ նաեւ դիմակավորված ոստիկաններ են:
«Սպասում ենք մինչև ոստիկանները համապատասխան փաստաթղթեր բերեն»,- հայտնեց  Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
«Վիտալի Բալասանյանն ասել է, որ առանց թույլտվության՝ չի թողնելու մեքնենան զննել, ոստիկաններն անգամ ընթերակա են բերել մեքենան զննելու, արդեն մոտ մեկ ժամ է մենքենա կանգնած է Երևանի մուտքի մոտ և չեն թողնում, որ մտնի Երևան»,- պատմեց քաղաքագետը:

На территории административного района Аван Еревана, близ ресторанного комплекса «Арснакар» остановили автомобиль секретаря Совета безопасности Арцаха Виталия Баласаняна по подозрению в незаконном хранении оружия. Об этом в прямом эфире в Facebook сообщил политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«Автомобиль хотели обыскать, однако у них не было какого-либо документа или разрешения. Полицейские попытались провести переговоры с Виталием Баласаняном, чтобы провести обыск, он потребовал соответствующего решения, которого нет: они ушли, чтобы посовещаться», - сказал он.
На территории собрались граждане, один из которых отметил, что не позволит обыскать автомобиль. Здесь есть также полицейские в масках.
«Мы ждем, пока полицейские принесут соответствующие документы», - сообщил Грант Мелик-Шахназарян.
«Виталий Баласанян сказал, что без разрешения не позволит обыскать автомобиль. Для обыска даже привели понятых. Автомобиль уже час стоит у въезда в Ереван и не позволяют въехать», - рассказал политолог.