ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ թույլ չի տա Իրանին միջուկային զենք ստանալ, բայց հաստատել է, որ չի ցանկանում պատերազմ սկսել։
«Ես թույլ չեմ տա Իրանին միջուկային զենք ստանալ»,- ասել է նա Fox News-ի հարցազրույցում։
«Ես չեմ ուզում պատերազմել։ Բայց լինում են իրավիճակներ՝ Իրանի նման, երբ չի կարելի թույլ տալ նրանց միջուկային զենք ունենալ. դա պարզապես չի կարելի թույլ տալ»,- ասել է նա։ Թրամփը նաեւ նշել է, որ կցանկանար խուսափել պատերազմի հետ կապված ծախսերից։ «Ես այն մարդը չեմ, ով ցանկանում է պատերազմի մեջ մտնել, որովհետեւ պատերազմը վնաս է հասցնում, պատերազմը մարդկանց է սպանում»,- նշել է նա։
Թրամփը նորից իրանցիներին կոչ է արել նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ «Ես դուրս եմ եկել Իրանի հետ միջուկային գործարքից, ես պետք է ասեմ, որ պատկերացում չունեի, որ նա նույնպես կհրաժարվի։ Դա լիովին ամայացրել է երկիրը տնտեսության տեսակետից»,- նշել է նա։

Президент США Дональд Трамп заявил, что не позволит Ирану получить ядерное оружие, но подтвердил свое нежелание развязывать войну.
«Я не позволю Ирану получить ядерное оружие», - заявил он в интервью Fox News.
«Я не хочу воевать. Но бывают ситуации, подобные Ирану, когда нельзя позволить им иметь ядерное оружие - этого просто нельзя допустить», - сказал он. Трамп также отметил, что хотел бы избежать расходов, связанных с войной. «Я не тот, кто хочет вступить в войну, потому что война наносит ущерб экономике, и что важнее, война убивает людей», - отметил он.
Трамп вновь призвал иранцев сесть за стол переговоров. «Я вышел из ядерной сделки с Ираном, я должен сказать, что понятия не имел, что она окажется также. Это полностью опустошило страну а с точки зрения экономики», - отметил он.