ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ թույլ չի տա Իրանին միջուկային զենք ստանալ, բայց հաստատել է, որ չի ցանկանում պատերազմ սկսել։
«Ես թույլ չեմ տա Իրանին միջուկային զենք ստանալ»,- ասել է նա Fox News-ի հարցազրույցում։
«Ես չեմ ուզում պատերազմել։ Բայց լինում են իրավիճակներ՝ Իրանի նման, երբ չի կարելի թույլ տալ նրանց միջուկային զենք ունենալ. դա պարզապես չի կարելի թույլ տալ»,- ասել է նա։ Թրամփը նաեւ նշել է, որ կցանկանար խուսափել պատերազմի հետ կապված ծախսերից։ «Ես այն մարդը չեմ, ով ցանկանում է պատերազմի մեջ մտնել, որովհետեւ պատերազմը վնաս է հասցնում, պատերազմը մարդկանց է սպանում»,- նշել է նա։
Թրամփը նորից իրանցիներին կոչ է արել նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ։ «Ես դուրս եմ եկել Իրանի հետ միջուկային գործարքից, ես պետք է ասեմ, որ պատկերացում չունեի, որ նա նույնպես կհրաժարվի։ Դա լիովին ամայացրել է երկիրը տնտեսության տեսակետից»,- նշել է նա։

“I will not let Iran have nuclear weapons,” he told Fox News host Steve Hilton in an interview on Sunday.
“I don’t want to fight. But you do have situations like Iran, you can’t let them have nuclear weapons -- you just can’t let that happen,” he said. “With all of everything that’s going on, and I’m not one that believes -- you know, I’m not somebody that wants to go into war, because war hurts economies, war kills people most importantly -- by far most importantly.”
Trump once again called on Iranians to sit down at the negotiating table. “I ended the Iran Nuclear Deal, and actually, I must tell you -- I had no idea it was going to be as strong as it was.  It totally -- the country is devastated from the standpoint of the economy,” he told Hilton.