Թուրքան Ռուսաստան է ուղարկել զինվորականների Ս-400 զենիթահրթիռային համալիրներով աշխատել սովորելու համար։ Այս մասին ասել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Մեր զինվորականների խումբը մեկնել է Ռուսաստան Ս-400-ներով աշխատել սովորելու համար, այն արդեն սկսվել է»,- Աքարին մեջբերում NTV է հեռուստաալիքը։
Ավելի վաղ Թուրքիան հայտարարել էր, որ չի հրաժարվի Ս-400-ներ գնելու ծրագրերից եւ որ ՀՕՊ համակարգերի առաջին խմբաքանակը երկիր կհասնի հուլիսին։ ԱՄՆ-ը հայտարարում է, որ Ս-400 համակարգերն անհամատեղելի են ՆԱՏՕ չափորոշիչների հետ, սպառնում է պատժամիջոցներով դրանց հնարավոր ձեռքբերման պարագայում եւ քանիցս ասել է, որ կարող է հետաձգել կամ չեղարկել Թուրքիային նորագույն F-35 ինքնաթիռների վաճառքը։ Թուրքիան F-35-ի ստեղծման միջազգային ծրագրի մասնակիցներից է։ Թուրքիայում նաեւ մի քանի անգամ հայտարարել են, որ Ս-400-ները սպառնալիք չեն ներկայացնում ամերիկյան F-35-ների համար։

Турция отправила в Россию военный персонал для обучения работе на зенитно-ракетных комплексах С-400. Об этом заявил министр обороны Турции Хулуси Акар, передает РИА Новости.
«Группа наших военных отправилась в Россию для обучения работе на С-400, оно уже началось», - цитирует Акара телеканал NTV.
Ранее Турция заявила, что не откажется от планов покупать С-400 и что первая партия систем ПВО должна поступить в страну в июле. США заявляют, что системы С-400 несовместимы со стандартами НАТО, грозят санкциями за их возможное приобретение и не раз говорили, что могут задержать или отменить процесс продажи Турции новейших самолетов F-35. Турция является одним из участников международной программы США по созданию F-35. В Турции также не раз заявляли, что С-400 не представляют угрозы для американских F-35.