Թուրքան Ռուսաստան է ուղարկել զինվորականների Ս-400 զենիթահրթիռային համալիրներով աշխատել սովորելու համար։ Այս մասին ասել է Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Մեր զինվորականների խումբը մեկնել է Ռուսաստան Ս-400-ներով աշխատել սովորելու համար, այն արդեն սկսվել է»,- Աքարին մեջբերում NTV է հեռուստաալիքը։
Ավելի վաղ Թուրքիան հայտարարել էր, որ չի հրաժարվի Ս-400-ներ գնելու ծրագրերից եւ որ ՀՕՊ համակարգերի առաջին խմբաքանակը երկիր կհասնի հուլիսին։ ԱՄՆ-ը հայտարարում է, որ Ս-400 համակարգերն անհամատեղելի են ՆԱՏՕ չափորոշիչների հետ, սպառնում է պատժամիջոցներով դրանց հնարավոր ձեռքբերման պարագայում եւ քանիցս ասել է, որ կարող է հետաձգել կամ չեղարկել Թուրքիային նորագույն F-35 ինքնաթիռների վաճառքը։ Թուրքիան F-35-ի ստեղծման միջազգային ծրագրի մասնակիցներից է։ Թուրքիայում նաեւ մի քանի անգամ հայտարարել են, որ Ս-400-ները սպառնալիք չեն ներկայացնում ամերիկյան F-35-ների համար։

Turkey has sent military personnel to Russia to learn how to work on the S-400 anti-aircraft missile systems, said Turkish Defense Minister Hulusi Akar.
The Turkish Defense Minister told this NTV channel, RIA Novosti reported.
Earlier, Turkey said it would not abandon plans to buy S-400 and that the first batch of air defense systems should enter the country in July. The US claims that the S-400 systems are incompatible with NATO standards, threaten with sanctions for their possible acquisition, and have repeatedly said that they can delay or cancel the process of selling Turkey the newest F-35 aircraft. Turkey is one of the participants in the US F-35 international program. Turkey has also repeatedly stated that the C-400 does not pose a threat to the American F-35.