Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը մայիսի 22-ին քննելու է Հայոց պատրիարքի ընտրության հետ կապված դատարանների կայացրած վճիռներում կրոնի ու խղճի ազատության հոդվածի խախտման դեմ ներկայացված հայցը։ Այս մասին տեղեկացնում է թուրքական T24.com կայքը։
Պոլսո հայոց պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանի անբուժելի հիվանդությունից հետո սկսած 2008 թվականից նոր պատրիարք ընտրելու համար գործընթաց էր սկսվել, որը տարբեր պատճառներով մերժվել էր, այդ թվում դատարանների կողմից։
Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը քննելու է անցած 11 տարում դատարանների կողմից մերժված հայցերում կրոնի եւ խղճի ազատության խախտման հոդվածի առկայությունը։
Նշենք, որ այս տարվա մարտին Պոլսո հայոց պատրիարք, արք․ Մեսրոպ Մութաֆյանը հեռացել է կյանքից որից հետո դե յուրե բացվել է նոր պատրիարք ընտրելու իրավական հնարավորություն։
Մարդ չի իմանում՝ ֆեյք նյուզերով ընդդիմադիր օրաթե՞րթ է, թե՞ Մայր Աթոռի պաշտոնական կայքը. Վահագն Ալեքսանյան
Մայր Աթոռը ֆեյք նյուզ ա տարածում, թե Հայաստանի Կառավարությունը Տավուշի հատվածից տարածքներ ա հանձնում: Մեկը լինի, Մայր Աթոռին հարցնի, էդ …

Конституционный суд Турции 22 мая рассмотрит иск, представленный против нарушения статьи «О свободе религии и совести» в решениях, принятых судами в связи с выборами Константинопольского патриарха Армянской апостольской церкви. Об этом сообщает турецкий сайт T24.com.
После болезни Константинопольского патриарха ААЦ Месропа Мутафяна, начиная с 2008 года, начался процесс по избранию нового патриарха, который по разным причинам был отклонен, в том числе и судами.
В связи с этим КС Турции рассмотрит наличие нарушения положений статьи «О свободе религии и совести» в вопросах, отклоненных судами за 11 лет.
Напомним, что в марте текущего года Мутафян скончался, после чего уже де-юре появилась правовая возможность избрать нового патриарха.