Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոն նախազգուշացրել է զանգվածային անկարգությունների կազմակերպիչներին եւ մասնակիցներին լուրջ հետեւանքների մասին։ Անկարգությունները երկրի մայրաքաղաքում սկսվել էին համընդհանուր ընտրությունների արդյունքները հայտարարելուց հետո։ Այս մասին պետության ղեկավարն ասել է լրագրողներին չորեքշաբթի օրը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Իրավակարգի ուժերը կնախաձեռնեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները նրանց դեմ, ովքեր անկարգություններ են հրահրել։ Զինված ուժերը եւ ոստիկանությունը կգործեն օրենքներին համապատասխան»,- ասել է Վիդոդոն, որի խոսքերը մեջբերում է Detik լրատվական պորտալը։ Նա նաեւ ընդգծել է, որ «կառավարությունը չի հաշտվի նրանց հետ, ովքեր խափանում են անվտանգությունը, դեմոկրատական գործընթացները եւ պետության միասնականությունը»։
Բացի այդ,  նախագահը Ինդոնեզիայի բնակիչներին կոչ է արել «չերկյուղել կատարվածից»։
Բողոքի գործողությունները Ջակարտայում սկսվեցին երեքշաբթի, ապրիլի 17-ին տեղի ունեցած համընդհանուր ընտրությունների վերջնական արդյունքները հայտարարելուց հետո։ Ինչպես տեղեկացրել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Արիֆ Բուդիմանը, Վիդոդոն հավաքել 55,5 տոկոս ձայն, իսկ նրա միակ մրցակից, պահեստի գեներալ Պրաբովո Սուբիանտոն՝ 44,5 տոկոս։ Ընդդիմադիր թեկնածուի շտաբում ասել են, որ համաձայն չեն արդյունքների հետ եւ հայտարարել են Սահմանադրական դատարան հայց ներկայացնելու մտադրության մաին։ Նրանց խոսքով՝ անմիջապես քվեարկության, իսկ հետո նաեւ ձայների հաշվարկի ժամանակ հայտնաբերվել են զանգվածային խախտումներ, որոնք ազդել են ընտրությունների ելքի վրա։
Ինչպես չորեքշաբթի տեղեկացրել է Ջակարտայի քաղաքապետ Անիս Բասվեդանը, մոտ վեց մարդ մահացել է, ավելի քան 200 հոգի ստացել են տարբեր վնասվածքներ գիշերային անկարգություններից հետո։

Президент Индонезии Джоко Видодо предупредил о серьезных последствиях для организаторов и участников массовых беспорядков, которые вспыхнули в столице страны после объявления результатов всеобщих выборов. Об этом глава государства заявил в среду журналистам, передает ТАСС.
«Силы правопорядка будут предпринимать все необходимые меры против тех, кто устроил беспорядки. Вооруженные силы и полиция будут действовать в соответствии с законом», - сказал Видодо, слова которого приводит новостной портал Detik. Он также подчеркнул, что «правительство не будут мириться с теми, кто подрывает безопасность, демократические процессы и единство государства».
Кроме того, президент призвал жителей Индонезии «не опасаться из-за случившегося».
Акции протеста начались в Джакарте во вторник после объявления окончательных результатов прошедших 17 апреля всеобщих выборов. Как сообщил председатель Центральной избирательной комиссии Ариф Будиман, Видодо набрал 55,5% голосов, а его единственный соперник генерал запаса Прабово Субианто - 44,5%. В штабе оппозиционного кандидата заявили, что не согласны с результатами, и объявили о намерении подать иск в Конституционный суд. По их словам, непосредственно во время голосования, а впоследствии и подсчета голосов были обнаружены массовые нарушения, которые повлияли на исход выборов.
Как сообщил в среду столичный губернатор Анис Басведан, не менее шести человек скончались, свыше 200 получили ранения после ночных беспорядков.