Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն կառավարությանը հանձնարարել է գտնել մասնավոր ընկերություն, որպեսզի Կանադային վերադարձնի երկրի տարածք ապօրինաբար ներկրված աղբը, տեղեկացնում է ABS-CBN հեռուստաալիքը՝ հղում կատարելով նախագահի ներկայացուցիչ Սալվադոր Պանելոյին, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Դուտերտեն վշտացած է Կանադայի անգործությունից աղբահանման առիթով։ Այդ վիրավորական ձգձգման պատճառով նախագահը հանձնարարել է համապատասխան վարչությանը գտնել մասնավոր նավագնացային ընկերություն, որը կանադական աղբը հետ կտանի Կանադա։ Ֆիլիպիններն իր վրա կվերցնի բոլոր ծախսերը»,- հեռուստաալիքը մեջբերում է Պանելոյի հայտարարությունը։
«Եթե Կանադան աղբը չընդունի, մենք այն կթողնենք նրա տարածքային ջրերում»,- ավելացրել է Պանելոն։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ Ֆիլիպինները հետ է կանչել իր դեսպանին եւ հյուպատոսներին Կանադայից այն պատճառով, որ կանադական կողմը չի տարել 2013-ին ապօրինաբար այստեղ բերված աղբը։ Ի պատասխան՝ Կանադայի իշխանությունները հայտարարել են, որ հիասթափված են Ֆիլիպինների որոշումից, ընդ որում՝ երկրի ԱԳՆ-ն հաստատել է աղբահանման պարտավորությունը։ Ավելի վաղ կանադական իշխանությունները հրաժարվում էին վերադարձնել աղբը՝ վկայակոչելով լիազորությունների բացակայությունը՝ պարտավորեցնելու մասնավոր փոխադրողին անել դա։

Президент Филиппин Родриго Дутерте поручил правительству найти частную компанию, чтобы вернуть в Канаду незаконно ввезенный на территорию страны мусор, сообщает телеканал ABS-CBN со ссылкой на представителя президента Сальвадора Панело, передает РИА Новости
«Дутерте расстроен из-за бездействия Канады по поводу вывоза мусора. Из-за этой оскорбительной задержки президент поручил соответствующему управлению найти частную судоходную компанию, которая отвезет канадский мусор назад в Канаду. Филиппины возьмут на себя все расходы», - приводит телеканал заявление Панело.
«Если Канада не примет мусор, мы оставим его в ее территориальных водах», - добавил Панело.
Ранее сообщалось, что Филиппины отозвали своего посла и консулов из Канады из-за того, что канадская сторона не начала вывоз мусора, незаконно ввезенного в 2013 году. В ответ власти Канады заявили, что разочарованы решением Филиппин, при этом МИД страны подтвердил обязательство вывезти мусор. Ранее канадские власти ранее отказывались возвращать мусор, ссылаясь на отсутствие полномочий обязать частного перевозчика это сделать.