Վարշավան եւ Վաշինգտոնը մոտ են Լեհաստանում ԱՄՆ ռազմական ներկայությունը, ներառյալ զորակազմը եւ ենթակառուցվածքը մեծացնելու համաձայնագրին նախագահ Անջեյ Դուդայի՝ հունիսին Վաշինգտոն կատարելիք այցին ընդառաջ, տեղեկացնում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
Սակայն տարաձայնություններ կան այն առումով, թե ով է վճարելու շինարարության համար, ինչպես նաեւ, թե որքան կտեւի ամերիկյան առաքելությունը։
Լեհաստանի եւ ԱՄՆ ներկայացուցիչները հույս ունեն, որ գործարքը, որն առաջին անգամ Վարշավան ներկայացրել է սեպտեմբերին, կարժանանա Դուդայի եւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հավանությանն այցի ժամանակ։
Ավելի ցածր մակարդակի բանակցություններից հետո պաշտոնական անձինք ասում են, որ համաձայնագիրը կտարբերվի Դուդայի նախնական առաջարկությունից մշտական կայանի ստեղծման մասին, որը նա անվանել էր «Ֆորտ Թրամփ»։
Ամերիկյան պաշտոնյաների խոսքով՝ Վաշինգտոնը եւ Վարշավան մոտ են համաձայնագրին, որը կավելացնի ոչ մշտական ամերիկյան զորքերի թիվը երկրում 1000-1500 մարդով։ Լեհաստանում միջինը մոտ 4500 ամերիկացի զինծառայող կա ՆԱՏՕ ուժերի կազմում՝ փոխատեղման հիման վրա։
ԱՄՆ եւ Լեհաստանի ներկայացուցիչների խոսքով՝ ամերիկյան նոր բազայի փոխարեն Միացյալ Նահանգները մտադիր է արդիականանցել լեհական կայաններում գոյություն ունեցողները կամ նոր օբյեկտներ կառուցել։ ԱՄՆ ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ բանավեճեր են վարվում թռիչքուղու կառուցման նպատակով ամերիկյան անօդաչու սարքերի համար։
ԱՄՆ եւ Լեհաստանի պաշտոնական անձինք քննարկել են նաեւ այն հարցը, թե ով է վճարելու շինարարության ու զորքերը պահելու համար, լեհ պաշտոնյաները տհաճությամբ են իրենց վրա վերցնում ԱՄՆ զորքերի զորակազմը պահելու ծախսերի մի մասը։

Варшава и Вашингтон  близки к соглашению об увеличении военного присутствия США в Польше, включая увеличение численности персонала и инфраструктуры, в преддверии визита президента Анджея Дуда в Вашингтон в июне, сообщает Reuters со ссылкой на источники.
Однако остаются разногласия по поводу того, кто будет платить за строительство, а также по поводу того, как долго продлится американская миссия.
Представители Польши и США надеются, что сделка, впервые предложенная Варшавой в сентябре, будет одобрена Дудой и президентом США Дональдом Трампом во время визита.
После нескольких месяцев переговоров на более низких уровнях официальные лица говорят, что соглашение будет отличаться от первоначального предложения  Дуды о создании постоянной базы, которую он назвал «Форт Трамп».
По словам американских чиновников, Вашингтон и Варшава близки к соглашению, которое увеличит число непостоянных американских войск в стране на 1000-1500 человек. В Польше в среднем около 4500 американских военнослужащих на основане  ротации в составе сил НАТО.
По словам представителей США и Польши, вместо новой американской базы Соединенные Штаты намерены модернизировать или построить новые объекты на существующих польских базах.  Представители США заявили, что ведутся дискуссии о строительстве взлетно-посадочной полосы для американских беспилотников.
Официальные лица США и Польши также обсуждают вопрос о том, кто будет оплачивать расходы на строительство и содержание войск,  польские официальные лица неохотно берут на себя большую часть расходов на содержание персонала  войск США.