Վարշավան եւ Վաշինգտոնը մոտ են Լեհաստանում ԱՄՆ ռազմական ներկայությունը, ներառյալ զորակազմը եւ ենթակառուցվածքը մեծացնելու համաձայնագրին նախագահ Անջեյ Դուդայի՝ հունիսին Վաշինգտոն կատարելիք այցին ընդառաջ, տեղեկացնում է Reuters-ը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
Սակայն տարաձայնություններ կան այն առումով, թե ով է վճարելու շինարարության համար, ինչպես նաեւ, թե որքան կտեւի ամերիկյան առաքելությունը։
Լեհաստանի եւ ԱՄՆ ներկայացուցիչները հույս ունեն, որ գործարքը, որն առաջին անգամ Վարշավան ներկայացրել է սեպտեմբերին, կարժանանա Դուդայի եւ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հավանությանն այցի ժամանակ։
Ավելի ցածր մակարդակի բանակցություններից հետո պաշտոնական անձինք ասում են, որ համաձայնագիրը կտարբերվի Դուդայի նախնական առաջարկությունից մշտական կայանի ստեղծման մասին, որը նա անվանել էր «Ֆորտ Թրամփ»։
Ամերիկյան պաշտոնյաների խոսքով՝ Վաշինգտոնը եւ Վարշավան մոտ են համաձայնագրին, որը կավելացնի ոչ մշտական ամերիկյան զորքերի թիվը երկրում 1000-1500 մարդով։ Լեհաստանում միջինը մոտ 4500 ամերիկացի զինծառայող կա ՆԱՏՕ ուժերի կազմում՝ փոխատեղման հիման վրա։
ԱՄՆ եւ Լեհաստանի ներկայացուցիչների խոսքով՝ ամերիկյան նոր բազայի փոխարեն Միացյալ Նահանգները մտադիր է արդիականանցել լեհական կայաններում գոյություն ունեցողները կամ նոր օբյեկտներ կառուցել։ ԱՄՆ ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ բանավեճեր են վարվում թռիչքուղու կառուցման նպատակով ամերիկյան անօդաչու սարքերի համար։
ԱՄՆ եւ Լեհաստանի պաշտոնական անձինք քննարկել են նաեւ այն հարցը, թե ով է վճարելու շինարարության ու զորքերը պահելու համար, լեհ պաշտոնյաները տհաճությամբ են իրենց վրա վերցնում ԱՄՆ զորքերի զորակազմը պահելու ծախսերի մի մասը։

Poland and the United States are close to a deal on an increased U.S. military presence in the central European state, including more personnel and infrastructure, ahead of a visit by President Andrzej Duda to Washington in June, officials told Reuters.
Disagreement remains, however, on who will pay for any new construction, as well as how long the American commitment will last.
Polish and U.S. officials hope the deal, which was first proposed by Warsaw in September, will be approved by Duda and U.S. President Donald Trump during the trip.
After months of lower levels talks, officials say the agreement won’t resemble Duda’s initial request for a permanent base he dubbed “Fort Trump.”
Instead, two U.S. officials said Washington and Warsaw are closing in on a deal that would increase the number of non-permanent American troops in the country by between 1,000 and 1,500. There are on average about 4,500 U.S. troops in Poland on rotation as part of NATO force.
Instead of a new American base, the United States will either upgrade or build new facilities on existing Polish bases, U.S. and Polish officials said.
The U.S. officials said there are discussions about building an air strip for American unarmed drones as well. The Polish official confirmed an air strip wasn’t being ruled out.