Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ կատարած իմ այցն, ընդհանուր առմամբ, դրական եմ գնահատում։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 23-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
«Այցը կարելի է 2 մասի բաժանել՝ առաջին մասը՝ Սպիտակ տանը հանդիպում եմ ունեցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հատուկ օգնական Ֆիոնա Հիլլի հետ, որի հետ խոսել ենք հայ–ամերիկյան հարաբերությունները զարգացնելու, գոյություն ունեցող հնարավորություններն ավելի արդյունավետ օգտագործելու շուրջ։ ԼՂ հիմնախնդրի հարցով Սպիտակ տանը կարեւորել է ԱՄՆ դերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկիր եւ խաղաղության աջակցող երկիր»,–նշեց նա։
ԱԽ քարտուղարի խոսքով՝ Միացյալ Նահանգների կողմից պատրաստակամություն կա ՀՀ–ում բարեփոխումներին աջակցելու, մասնավորապես ոստիկանությունում կատարվող բարեփոխումներին։
Արմեն Գրիգորյանը շեշտեց՝ հնարավորություն է եղել հանդիպել հայ համայնքի հետ. «Եղել եմ Կալիֆոռնիայում, այնտեղ «Ինովեյթ Արմենիա» միջոցառումն է եղել, որի շրջանակներում հնարավորություն է եղել համայնքի հետ համագործակցությունն ավելի ակտիվացնելու»։

Мой визит в США в  целом оцениваю положительно. Об этом заявил в беседе с журналистами 23 мая секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Визит можно разделить на две части: первая – встреча в Белом доме со специальным помощником президента США Фионой Хилл, с которой мы обсудили вопросы развития армяно-американских отношений, более эффективного использования всех имеющихся возможностей для этого. По части карабахского вопроса была отмечена важная роль США как страны-члена МГ ОБСЕ, государства, содействующего миру», - сказал Григорян.
По его словам, США готовы поддержать реформы в Армении, в частности, реализуемые в системе Полиции. Он также подчеркнул, что была возможность встретиться и с представителями армянской диаспоры.