Հայաստանում կստեղծվի փաստաբանական հիմնադրամ անվճարունակ քաղաքացիների համար։ Համապատասխան օրինագիծը «Փաստաբանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին մայիսի 23-ին արժանացել է հավանության խորհրդարանի մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում։
Հայաստանի Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը նշել է, որ վերջին ժամանակներս երկրում նկատվել է հանցավորության աճ, համապատասխանաբար ավելացել է այն քաղաքացիների թիվը, որոնք դիմում են հանրային պաշտպանների օգնությանը, բայց գերծանրաբեռնվածությունը կարող է անդրադառնալ նրանց մատուցած ծառայությունների որակի վրա։ Նրա խոսքով՝ կառավարությունն առաջարկում է ստեղծել հիմնադրամ՝ բաղկացած փաստաբաններից, որոնք, հասարակական պաշտպաններ չհանդիսանալով, նվազագույն գումարով կվարեն գործեր, որոնք ծանրաբեռնվածության պատճառով չեն կարողանա իրականացնել հանրային պաշտպանները։
Նախագծի համաձայն, որը ներկայացրել է Հայաստանի արդարադատության փոխնախարար Արտակ Ասատրյանը, Փաստաբանների պալատի նախագահը կկարողանա աշխատանքային պայմանագիր կնքել փաստաբանի հետ, որը Պալատի անդամ չէ։ «Նա ազատ կմնա քննիչի հետ շփումներից, եւ Փաստաբանների պալատը կերաշխավորի նրա ամենամսյա աշխատավարձը։ Հիմնադրամում ներգրավված փաստաբաններին կվճարվի նվազագույն աշխատավարձ երկրի բյուջեից կատարած աշխատանքի դիմաց։ Դա կթեթեւացնի հանրային պաշտպանների աշխատանքը, եւ նրանց մատուցած ծառայությունների որակը չի տուժի»,- հավաստիացրել է Արտակ Ասատրյանը։

В Армении будет создан адвокатский фонд для неплатежеспособных граждан. Соответствующий законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «Об адвокатуре» одобрен 23 мая на заседании постоянной Комиссии парламента по правам человека и общественным вопросам.
Председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян отметил, что в последнее время в стране наметился рост преступности, соответственно возросло число граждан, которые обращаются за помощью к общественным защитникам, однако перегруженность может сказаться на качестве предоставляемых ими услуг. По его словам, Правительство предлагает создать фонд, состоящий из адвокатов, которые, не являясь общественными защитниками, за минимальную сумму будут вести производство дел, которые в силу загруженности не смогут вести общественные защитники.
Согласно проекту, который представил заместитель министра юстиции Армении Артак Асатрян, председатель Палаты адвокатов сможет заключить трудовой договор с адвокатом, который не является членом Палаты. «Он остается свободным от контактов со следователем, и Палата адвокатов гарантирует его ежемесячную зарплату. Вовлеченным в этот фонд адвокатам будет выплачиваться минимальная зарплата за проделанную работу из бюджета страны. Это облегчит работу общественных защитников, и качество оказываемых ими услуг не пострадает», - заверил Артак Асатрян.