«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանը զայրացել է ICTJ-ի փորձագետ Ռուբեն Կարանսայի համեմատություններից, որը հրավիրվել էր խորհրդարանի՝ անցումային արդարադատության հարցերի վերաբերյալ լսումներին։
«Հատուկ ասում եմ իր հեռախոսով զբաղված պարոնի համար»,- իր ելույթն սկսել է Պետրոսյանը։ Նա փորձագետի՝ Պերուի եւ Գվատեմալայի հետ Հայաստանի համեմատությունները անթույլատրելի անվանեց։ «Ուզում եմ հիշեցնել, որ այն գտնվում է համաշխարհային մշակույթի գրկում»,- ընդգծեց պատգամավորը։ «Ասում է՝ «մենք մոդել չունենք, բայց մենք եկել ենք ձեզ դաս տալու»,- վրդովվել է խորհրդարանականը։
Խոսելով անմիջականորեն լսումների առարկայի մասին՝ Գեւորգ Պետրոսյանը հիշեցրեց, որ բնակչությանը հետաքրքրում է առաջին հերթին կենսամակարդակի բարձրացումը, իսկ առանց դրա դատական համակարգի բարեփոխումները հետաքրքիր են մոտավորապես այնպես, ինչպես թռչնի գրիպը կհուզեր Մեսրոպ Մաշտոցին։
«Ես ողջունում են արդարադատության համակարգը բարելավելու գաղափարը, բայց այլընտրանք է պետք։
Առաջընթաց ցանկանալով՝ չի կարելի շտապեցնել իրադարձություններն ի հաշիվ որակի։ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը շահագրգռված է մարդու իրավունքների պաշտպանության բարելավմամբ, բայց չի կարելի անգամ լավագույն ցանկությունն իրականացնել ի հաշիվ որակի»,- հիշեցրել է Պետրոսյանը։

Депутат от партии «Процветающая Армения» Геворк Петросян возмутился сравнениями эксперта ICTJ Рубена Каранзы, приглашенного на слушания в парламенте по вопросам переходного правосудия.
«Говорю специально для господина, занятого своим телефоном», - начал свое выступление Петросян. Он счел приведенные экспертом сравнения Армении с Перу и Гватемалой недопустимыми. «Хочу напомнить, что он находится в лоне мировой культуры», - подчеркнул депутат. «Говорит «у нас нет модели, но мы приехали преподать вам урок», - возмутился парламентарий.
Говоря непосредственно  о предмете слушаний, Геворк Петросян напомнил, что население интересует в первую очередь повышение уровня жизни, а без него реформы судебной системы интересны примерно так же, как птичий грипп волновал Месропа Маштоца.
«Я приветствую идею улучшить систему юстиции, но нужна альтернатива.
Желая прогресса, нельзя торопить события за счет качества. Партия «Процветающая Армения» заинтересована в улучшении защиты прав человека, но нельзя даже лучшее пожелание осуществлять за счет качества», - напомнил Петросян.