ԱՄՆ-ում մեկնարկել է Columbia դասի առաջին ռազմավարական սուզանավի կառուցումը: Այդ մասին ուրբաթ հայտնել է Naval Today ինտերնետ-պորտալը, որը մասնագիտացած է ռազմածովային ոլորտում:
Ամերիկյան նոր սերնդի սուզանավի կառուցման աշխատանքները սկսվել են Նյուպորտ Նյուս քաղաքում (Վիրջինիա) գտնվող Huntington Ingalls Industries ընկերության նավաշինարանում, որն արտադրում է ամերիկյան ատոմային ավիակիրներ ու սուզանավեր: Պլազմային սարքավորումների միջոցով նավաշինարանի աշխատակիցները սկսել են պողպատե մասերի ձեւավորումը, որոնցով պատրաստվելու է սուզանավի կորպուսը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այսօր պատմական օր է»,-հայտարարել է Newport News Shipbuilding (ներառված է Huntington Ingalls Industries-ում) նավաշինարանի փոխնախագահ Ջեյսոն Ուորդը: «Newport News Shipbuilding-ի կողմից բալիստիկ հրթիռներով առաջին սուզանավի կառուցումից անցել է կես դար: Այսօր մենք ամփոփում ենք Electric Boat-ի հետ համատեղ աշխատանքի տասը տարին, որի հետ նախագծել ենք նոր դասի սուզանավերը, եւ նշում ենք պաշտոնական անցումը նախագծումից եւ նյութական ապահովումից դեպի կառուցումը»,-հավելել է նա:
Columbia դասի բալիստիկ հրթիռներով ատոմային սուզանավերը կփոխարինեն Ohio դասի ավիակիր սուզանավերին, որոնք պատկանում են երրորդ սերնդին եւ ներկայումս ԱՄՆ-ի ռազմավարական հարձակողական միջուկային ուժերի հիմքն են, նշում է պարբերականը:Huntington Ingalls Industries-ը՝ խոշորագույն ամերիկյան նավաշինարարական ընկերությունը  սկսում է սուզանավի սկբնական փուլի աշխատանքները: Դրանք իրականացվում են Electric Boat ընկերության՝ General Dynamics  կորպորացիայի ճյուղի  հետ կնքված գործարքով, որը Columbia դասի սուզանավերի ստեղծման ծրագրի հիմնական կապալառուն է:
Electric Boat-ը կիրականացնի բոլոր սուզանավերի հավաքումը, ինչպես նաեւ դրանք կհանձնի պատվիրատուին, գրում էNaval Today-ը:
Columbia սուզանավեր
Columbia սուզանավերի ստեղծման համար 5 մլրդ դոլարի գործարքը ստորագրվել է սեպտեմբերի 21-ին:
Պենտագոնը հույս ունի 12 նոր սուզանավեր ձեռք բերել, որոնք 16 հանքահոր կունենան միջմայրցամաքային բալիստիկ հրթիռների համար:
2017-ի հունվարին ՌԾՈՒ-ն գլխավոր հրթիռակրի գնման արժեքը, առանց հաշվի առնելու այս դասի բոլոր սուզանավերի նախագծման եւ փաստաթղթերի ծախսերը, գնահատում էր 8.2 մլրդ դոլար: Ակնկալվում է, որ այն մարտական կազմում կընդգրկվի 2031 թվականին:
Առաջիկա 30 տարում ՊՆ-ն պատրաստվում է փոխարինել Ohio դասի բոլոր ռազմավարական սուզանավերը, որոնք Trident-2 միջուկային մարտագլխիկներով 24 ՄԲՀ ունեն: Դրանք այժմ 14-ն են: ԱՄՆ Կոնգրեեսի բյուջեի կառավարման վարչության վերլուծաբանների խոսքով՝ Columbia ծրագրի իրականացման համար ընդհանուր  կպահանջվի 313 մլրդ դոլար:

Строительство первой стратегической подводной лодки класса Columbia началось в США. Об этом сообщил в пятницу интернет-портал Naval Today, специализирующийся на военно-морской тематике.
Работы по строительству американской подлодки нового поколения начались в городе Ньюпорт-Ньюс (штат Вирджиния) на верфи компании Huntington Ingalls Industries, которая является производителем американских атомных авианосцев и субмарин. При помощи плазменных установок работники верфи начали нарезку стальных листов, из которых будет создаваться корпус подлодки, передает ТАСС
«Сегодня исторический день», - заявил Джейсон Уорд, вице-президент верфи Newport News Shipbuilding (входит в Huntington Ingalls Industries), которого цитирует издание. «Прошло полвека с тех пор, как Newport News Shipbuilding построил первую подводную лодку с баллистическими ракетами. Сегодня мы отмечаем [итог] десятилетней совместной работы с Electric Boat по проектированию нового класса подводных лодок и официальный переход от проектирования и материального снабжения к строительству», - добавил он.
Атомные субмарины с баллистическими ракетами класса Columbia придут на смену подводным ракетоносцам класса Ohio, принадлежащим к третьему поколению и составляющим сейчас основу стратегических наступательных ядерных сил США, отмечает издание.
Huntington Ingalls Industries, крупнейшая американская судостроительная компания, выполняет работы начального этапа строительства субмарины. Они проводятся по контракту с компанией Electric Boat, подразделения корпорации General Dynamics, которая выступает основным подрядчиком программы создания подлодок класса Columbia. Electric Boat будет выполнять окончательную сборку всех субмарин, а также их сдачу заказчику, отмечает Naval Today.
Подлодки Columbia
Контракт в размере $5 млрд на разработку подводных лодок Columbia был подписан 21 сентября. Пентагон рассчитывает приобрести 12 новых подлодок, у которых будет по 16 шахт для межконтинентальных баллистических ракет. В январе 2017 года ВМС оценивали стоимость закупки головного ракетоносца в $8,2 млрд без учета расходов на проектирование и документацию для всей серии субмарин этого класса. В боевой состав его, как ожидается, введут в 2031 году.
В течение ближайших 30 лет Минобороны собирается заменить все имеющиеся в распоряжении стратегические подлодки класса Ohio, несущие по 24 МБР Trident-2 с ядерными боеголовками. Их сейчас насчитывается 14. По оценкам аналитиков Бюджетного управления Конгресса США, на реализацию всей программы Columbia потребуется в конечном итоге $313 млрд.