Վրաստանի եւ Ադրբեջանի պետական սահմանի սահմանազատման հանձնաժողովների ներկայացուցիչները պայմանավորվել են փորձագետների մակարդակով չհամաձայնեցված հատվածների համատեղ ստուգում իրականացնել: Այս մասին նշվում է Վրաստանի ԱԳՆ հայտարարությունում, որը տարածվել է հանձնաժողովների հերթական նիստից հետո, հաղորդում  է «Նովոստի Վրաստանը»:
Պետական սահմանների  սահմանազատման եւ սահմանագծման հանձնաժողովների 12-րդ նիստը անցկացվել է Բաքվում մայիսի 23-24-ը:
Վրաստանի պատվիրակությունը գլխավորել է ԱԳ փոխնախարար, Վրաստանի կառավարության սահմանների հարցով հատուկ ներկայացուցիչ Լաշա Դարսալիան: Ադրբեջանական կողմից հանձնաժողովը գլխավորել է ԱԳ փոխնախարար, սահմանների եւ Կասպից ծովի հարցով Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Խալաֆ Խալաֆովը:
Հանդիպմանը նաեւ մասնակցել են երկու պետությունների համապատասխան պետական կառույցների ներկայացուցիչները:
Վրաստանի ԱԳ տեղեկություններով՝ նիստի ժամանակ կողմերը քննարկել են պետական սահմանի անցման հարցրերը եւ մանրամասն քննարկել բոլոր չհամաձայնեցված հատվածները:
Բացի այդ, հանդիպման մասնակիցները պայմանավորվել են.
Տեղում  փորձագետների մակարդակով պետական սահմանի չհամաձայնեցված հատվածների համատեղ ստուգում անցկացնել,
Իրականացնել պետական սահմանի անցման որոշման հետ կապված համապատասխան նորմատիվ-իրավական փաստաթղթերի եւ քարտեզագրական նյութերի ուսումնասիրություն եւ գնահատում,
Թբիլիսիում անցկացնել հանձնաժողովի հերթական նիստը: Ամսաթիվը կհամաձայնեցվի դիվանագիտական ուղիներով:
Վրաստանը եւ Ադրբեջանը 446 կմ երկարությամբ ընդհանուր  պետական սահման ունեն: Պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանագծման երկկողմ վրաց-ադրբեջանական միջկառավարական հանձնաժողովը ստեղծվել է 1996 թվականին, սակայն երկար ժամանակ չի աշխատել:
Այդ ժամանակ  Ադրբեջանի սահմանապահները մի քանի օր փակել էին Ուդաբնո վրացական վանք տանող ճանապարհը: Վանքը սահմանի վիճարկվող հատվածում գտնվող Դավիթ-Գարեջի հնագույն վրացական քարանձավային համալիրի մի մասն է: Արտաքին գործերի նախարարության մակարդակով բանակցություններից հետո ճանապարհը բացվել էր, սակայն հարցը դեռեւս մտահոգում է հանրությանը:
Մայիսի 23-ին միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստին  զուգահեռ, Facebook- սոցցանցում զբոսավար Զվիադ Անանիաշվիլին տեղեկացրել էր, որ Դավիթ-Գարեջի համալիրի մոտ ադրբեջանական կողմը հատուկ տեխնիկայի օգնությամբ սկսել է ճանապարհ կառուցել Չիչխիտուրի աշտարակի ուղղությամբ: Սա վրացական հասարակության կողմից մեծ բողոք էր առաջացրել:
Ուրբաթ երեկոյան Վրաստանի պատրիարքարանի մամուլի կենտրոնի ղեկավար Անդրիա Ջագմաիձեն լրագրողներին հայտնել էր, որ ճանապարհի հարդարման աշխատանքներն ավարտվել են:
Հոգեւորականի խոսքով՝ ադրբեջանական կողմի հետ համապատասխան համաձայնությունը ձեռք է բերվել երկխոսության միջոցով:
Դավիթ-Գարեջին գտնվում է Թբիլիսիից 60 կմ հարավ-արեւելք եւ Գարեջիի կիսաանապատային բլրաշարքի լանջերի երկայնքով 25 կմ երկարությամբ տարածք է զբաղեցնում:

Представители комиссий по делимитации государственной границы Грузии и Азербайджана договорились провести совместный осмотр несогласованных участков на уровне экспертов. Об этом говорится в заявлении МИД Грузии, распространенном по итогам очередного заседания комиссий, передает «Новости- Грузия».
12-е заседание Комиссий по делимитации и демаркации государственных границ прошло 23-24 мая в Баку. Делегацию Грузии возглавлял заместитель министра иностранных дел, специальный представитель правительства Грузии по вопросам границ Лаша Дарсалия. С азербайджанской стороны комиссией также руководил замглавы МИД, специальный представитель президента Азербайджана по вопросам границ и Каспийского моря Халаф Халафов. Во встрече также участвовали эксперты и представители соответствующих государственных структур двух государств.
Согласно информации МИД Грузии, в ходе заседания стороны рассмотрели вопросы прохождения линии государственной границы и детально обсудили все несогласованные участки.
Кроме того, участники встречи договорились:
На месте провести совместный осмотр несогласованных участков государственной границы на уровне экспертов;
Провести изучение и оценку соответствующих нормативно-правовых документов и картографических материалов, связанных с определением прохождения линии государственной границы;
Провести очередное заседание комиссии в Тбилиси. Дата будет согласована по дипломатическим каналам.
У Грузии с Азербайджаном имеется общая государственная граница протяженностью 446 километров. Двусторонняя грузино-азербайджанская межправительственная комиссия по делимитации и демаркации государственной границы была создана в 1996 году, но долгое время она не работала.
Тема делимитации и демаркации границы стала актуальна в конце апреля. Тогда азербайджанские пограничники на несколько дней перекрыли путь к грузинскому монастырю Удабно. Монастырь является частью древнего грузинского пещерного комплекса Давид-Гареджи, расположенного вдоль спорного участка границы. После переговоров на уровне МИД дорогу открыли, но вопрос все еще волнует общественность.
23 мая, параллельно 12-му заседанию межправительственной комиссии, гид Звиад Ананиашвили в соцсети фейсбук сообщил, что у комплекса Давид-Гареджи азербайджанская сторона с помощью спецтехники начала прокладывать дорогу в направлении башни Чичхитури. Это вызвало большой протест со стороны грузинской общественности.
Вечером в пятницу глава пресс-центра патриархии Грузии, протоиерей Андрия Джагмаидзе сообщил журналистам, что работы по обустройству дороги прекращены. По словам священнослужителя, соответствующее соглашение с азербайджанской стороной было достигнуто в результате диалога.
Давид-Гареджи расположен в 60 километрах к юго-востоку от Тбилиси и занимает территорию протяженностью в 25 километров вдоль склонов полупустынного Гареджийского кряжа.
Комплекс представляет собой высеченные в скалах около 20 монастырей. Главным монастырем комплекса считается лавра Святого Давида. Во многих церквях и трапезных на территории комплекса сохранились фрески, датируемые VIII—XIV веками. На фресках изображены портреты исторических лиц, в том числе царицы Тамар.
Подконтрольная Азербайджану часть комплекса Давид-Гареджи, в том числе монастырь Удабно, находится на юго-западном склоне горы.
Территорию пещерно-храмового комплекса Давид-Гареджи азербайджанские историки называют Кешикчидаг и считают ее «каменной памятью Азербайджана». По их утверждениям, комплекс относится к истории Кавказской Албании.