Մանաուսի Ամազոնաս նահանգի (մայրաքաղաք) բանտում անկարգությունների պատճառով կիրակի զոհվել է 15 բանտարկյալ։ Այս մասին, հղում կատարելով շրջանի հանրային անվտանգության վարչության տվյալներին, տեղեկացրել է Globo հեռուստաալիքը։
Ինչպես ճշտել են իրավապահները, միջադեպը տեղի է ունեցել կեսօրին մոտ, երբ թույլատրված է հարազատների այցելությունը։ Բանտի աշխատակիցներին հաջողվել է վերահաստատել կարգը հաստատությունում, փախուստի փորձ չի գրանցվել։ Տեղի ունեցածի պատճառները պարզվում են։ Բանտ այցելությունները ժամանակավորապես դադարեցված են, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
2017-ի հունվարին այս նույն քրեակատարողական հաստատությունում տեղի ունեցավ խռովություն, ինչի հետեւանքով զոհվեցին 56 բանտարկյալ եւ իրավապահ, 130 մարդ դիմեց փախուստի, հիշեցրել է հեռուստաալիքը։ Այն ժամանակ անկարգությունները շարունակվել են 7 ժամ։
Բրազիլական բանտերում հիմա մոտ 730 հազար բանտարկյալ կա, ինչը գրեթե 50 տոկոսով ավելի է դրանց տարողականությունից։ Անբավարար պայմանները հաճախ հանգեցնում են անկարգությունների։

Clashes between inmates killed 15 people at a jail in northern Brazil on Sunday, Journal du Cameroun reported.
According to law sources, the incident occurred around noon during the hours set aside for relatives to visit. Prison staff managed to restore order in the institution, no escape attempts were registered. The causes of the incident are being investigated. Prison visits are temporarily suspended.
In January 2017, a riot occurred in the same penitentiary, leaving 56 prisoners killed and about 130 people fled.
About 730,000 prisoners are now serving sentences in Brazilian prisons, which is almost 50% more than their capacity. Unsatisfactory prison conditions often lead to unrest.