Մայիսի 26-ից հունիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 220 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 3500 կրակոց:
Արցախի ՊՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հատկանշական է, որ արձանագրված խախտումներից 80-ը տեղի է ունեցել միայն մայիսի 31-ի լույս հունիսի 1-ի գիշերը, որի ընթացքում ադրբեջանական զինուժն արձակել է շուրջ 2350 կրակոց, որոնց մեծ մասը դիպուկահար հրացաններից և խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից:
Արդյունքում հունիսի 1-ին՝ ժամը 07:30-ի սահմաններում, ՊԲ հարավ-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ զինծառայող, 2000թ. ծնված Սիփան Սերժիկի Մելքոնյանը:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը, զորակցություն հայտնելով զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, միաժամանակ հայտարարում է, որ հակառակորդի սադրանքն անպատասխան չի մնալու, իսկ հետևանքները լինելու են ցավոտ:

STEPANAKERT. – The Azerbaijani side breached the truce along the Line of Contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces around 220 times, from May 26 to June 1, Artsakh Defense Ministry’s press service reported.
During this time, the Azerbaijan armed forces fired about 3,500 shots toward the Artsakh military positions, and with various-caliber rifle weapons.
As reported earlier, a conscript was killed in violation of ceasefire by Azerbaijan on Saturday in Nagorno-Karabakh.
Sipan Melqonyan (born in 2000) was fatally wounded on Saturday morning at military unit located in the south-east direction of the defense army, Karabakh Defense Army said in a statement.