Նախնական պատկերացում կա, թե ովքեր կարող են հրավիրվել հանձնաժողով տեղեկատվություն տալու. Դրանք եւ նախկին պաշտոնյաներ կարող են լինել, եւ ներկա: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 4-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց ԱԺ ապրիլյան պատերազմի հանգամանքները պարզելու հարցով քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Մենք կանչելու ենք բոլոր նրանց, որոնք կարող են հանձնաժողովի աշխատանքին տալ օգտակար տեղեկություններ: Իրավական առումով գուցե շատերը կարող են օգտվել իրենց իրավունքին եւ ասել՝ չենք գալիս, բայց ես ուզում եմ հնչեցնել ամենակարեւոր նկատառումը՝ բարոյական տեսանկյունից որեւէ մեկն իրավունք չունի, եթե կա հարց, շրջանցի եւ տեղեկատվությունը չփոխանցի հանձնաժողովին: Չի կարող այդպես լինել: Համոզված եմ, որ մեծ մասամբ բոլորը էֆեկտիվ կաշխատեն հանձնաժողովի հետ»,-ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը:
Նա նշեց, որ արդեն հաջորդ նիստին հստակ կնշեն, թե ովքեր կլինեն առաջնահերթությունների մեջ:
Հարցին, թե բացի բարոյականից, կա՞ այլ լծակ, որ նախկին պաշտոնյաները գան եւ տեղեկություններ հաողորդեն, Քոչարյանն արձագանքեց. «Իմ լծակը նաեւ դուք եք: Այո, կարող են հրաժարվել, դա իրենց իրավունքն է: Հանձնաժողովն այդ դեպքում կգնահատի հրաժարվելու պատճառները: Այսինքն իրենք չեն ուզում մենք մոտենանք ինչ-որ տեղեկությունների, եթե դրանք կա՞ն: 100-ից ավելի զոհ ենք ունեցել, էդտեղ մեղավորներ չկա՞ն»:
Անդրանիկ Քոչարյանը նշեց, որ հանդիպելու են ապրիլյան պատերազմի բոլոր զոհերի հարազատների հետ. «Նրանք գալու են հանձնաժողով, որովհետեւ մի հսկա տեղեկատվության կրող նաեւ իրենք են: Իրենց երեխաները եւ զանգել են, եւ իրենց ընկերների են պատմել: Բաներ կան, որ իրենց միջոցով էլ պետք է հասկանանք: Զոհերի հարազատները եւ նրանց ծառայակից ընկերները լինելու են մեր հիմնական ուսումնասիրության շրջանակների մեջ»:

Уже есть предварительное представление о том, кто будет приглашен в комиссию для предоставления необходимой информации. Это могут быть и бывшие, и нынешние должностные лица. Об этом заявил на встрече с журналистами 4 июня глава следственной комиссии по расследованию событий апрельской войны Андраник Кочарян.
«Мы вызовем всех тех, кто может дать полезные сведения. Возможно, многие смогут воспользоваться своим правом и заявить о том, что они не придут. Но я хочу озвучить самое важное соображение: с моральной точки зрения  никто не имеет права обойти и не предоставить необходимую информацию комиссии. Такого не может быть. Уверен, что большинство эффективно поработает с комиссией», - заявил Кочарян.  На вопрос, помимо морального аспекта, есть еще какие-то рычаги для того, чтобы бывшие должностные лица сообщили необходимую информацию, Кочарян ответил: «Мой рычаг – это и вы. Да, они могут отказаться, это их право. Комиссия в этом случае оценит причины отказа».
По словам Кочаряна, будет встреча и со всеми родственниками погибших в апрельской войне. «Они придут в комиссию, поскольку и они являются носителями огромной информации. Их дети и звонили, и своим друзьям рассказывали. Есть моменты, которые мы должны понять через них», - заключил глава следственной комиссии по расследованию событий апрельской войны.