Ադրբեջանի զինուժի իրականացրածը դատապարտելի ակցիա է: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 5-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ նախորդ շաբաթ սահմանին զոհ ունեցանք, եւ արդյոք ինքը փորձել է ուղիղ կապի հաստատել Ադրբեջանի նախագահի հետ, ու հասկանալ, թե ինչի հետեւանք էր այս ամենը:
«Դա դատապարտելի ակցիա է, այն ինչ իրականացրել են Ադրբեջանի զինված ուժերը, եւ Հայաստանի կառավարությունը դրա հետ կապված ձեռնարկել է  եւ ձեռնարկում է բոլոր անհրաժեշտ միջոցները»,-ասաց Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 1-ին՝ ժամը 07:30-ի սահմաններում, հակառակորդի արձակած կրակոցից  զոհվել է ՊԲ  հարավարեւելյան (Մարտունի) ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի ժամկետային զինծառայող 19-ամյա Սիփան Սերժիկի Մելքոնյանը:

Действия ВС Азербайджана достойны осуждения. Об этом заявил в беседе с журналистами в парламенте 5 июня премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, попытались ли вы после гибели на прошлой неделе на границе военнослужащего срочной службы выйти на связь с президентом Азербайджана, чтобы разобраться в причинах происшедшего.
«То, что сделали ВС Азербайджана, достойно осуждения. Правительство Армении в связи с этим предприняло и предпринимает все необходимые меры», - обтекаемо сказал  Пашинян.
Напомним, что 1 июня в результате выстрела, произведенного противником, смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий срочной службы одной из воинских частей, расположенных на юго-восточном направлении Армии обороны (Мартуни), Сипан Мелконян (2000 года рождения).