Կառավարությունը չի գնա հարկային համաներման, քանի որ դա ամենահաջող մեխանիզմը չէ, որը հարկատուների մոտ որոշակի բարձր սպասելիքներ է առաջացնում: Հունիսի 7-ին տնտեսական հարցերի եւ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2018 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկմանն այս մասին ասաց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ պատասխանելով ԲՀԿ-ից պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին:
Ընդ որում Անանյանի խոսքով հարկային կարգապահության տեսանկյունից, հարկատուները կարող են անօրինական վարքագիծ դրսեւորել, որը, ինչպես նրանք ակնկալում են, ապագայում համաներման կարժանանա, ինչն ավելի շատ կբարձրացնի նրանց անպատասխանատվությունը:
«Ես կարծում եմ, որ ոչ, մենք որոշ գործողությունների նկատմամբ համաներում չենք կիրառի, բայց ես վստահ եմ, որ դրանք պետք է անհատական դիտարկվեն», -ընդգծեց ՊԵԿ նախագահը: Միեւնույն ժամանակ Անանյանը կարծում է, որ նրանք անելիք ունեն հարկային   վարչարարաության արդյունավետության բարձրացման տեսանկյունից:

The Armenian government will not accept a tax amnesty, since this is not the most successful mechanism, causing taxpayers some high expectations, said the Head of the State Revenue Committee David Ananyan on Friday.
According to him, in terms of tax discipline, taxpayers may show “illegal behavior”, which, as they expect, will be granted amnesty in the future and will further increase their irresponsibility.
“I think that no, we will not apply the amnesty in respect of some acts, but I am sure that they should be considered individually,” the head of the SRC said. Ananyan believes that they have something to do to improve the efficiency of tax administration.