Ուրբաթ NASA-ն հայտարարել է, որ այսուհետեւ Միջազգային տիեզերական կայանը բաց է մասնավոր անձանց համար, հայտնում է Associated Press-ը:
Նշվում է, որ մասնավոր տիեզերագնացների առաջին թռիչքը տեղի կունենա հաջորդ տարվանից ոչ ուշ:
Այս էկզոտիկ ճանապարհորդության սիրահարները ստիպված կլինեն փող կուտակել. Տիեզերակայանի տոմսը կարժենա 58 մլն դոլար: Դրանից բացի, ինչպես հայտնել է գործակալության ֆինանսական սպա Ջեֆ ԴեՎելթը, մասնավոր ճանապարհորդները կայանման մեկ գիշերվա համար պետք է վճարեն 35 հազար դոլար: Կայան ուղեւորությունը կտեւի 30 օր:
«Եթե մասնավոր տիեզերագնացը ժամանի կայան, նա պետք է վճարի անվտանգության, սնվելու, ջրի եւ այդ կարգի ամեն ինչի համար»,- ասել է Դե Վելթը:
Տիեզերակայան թռիչքի համար պարտադիր չէ ճանապարհորդների ԱՄՆ քաղաքացի լինելը: Միակ պայմանն այն է, որ թռիչքը պետք է կատարվի ԱՄՆ կառավարած հրթիռով:
2011 թվականին շաթլ ծրագիրը փակելուց հետո NASA-ն տիեզերագնացներին տիեզերակայան էր ուղարկում ռուսական հրթիռներով: Իսկ հիմա գործակալությունը պայմանագիր է կնքել SpaceX եւ Boeing ընկերությունների հետ ապագայում թռիչքներ իրականացնելու համար: Ուղեծիր ուեւորվելու համար մասնավոր անձինք պետք է համաձայնագիր կնքեն հենց այս ընկերությունների հետ:

NASA объявила в пятницу, что отныне Международная космическая станция открыта для частных лиц, сообщает Associated Press
Отмечается, что первый полет частных астронавтов состояится не позднее следующего года.
Тем не менее, любителям этого экзотического путешествия придется поднакопить денег: билет на космическую станцию будет стоить 58 млн. долларов. Кроме того, как сообщил финансовый офицер агентства Джефф ДеВелт, за одну ночь постоя частные путешественники должны буду платить 35 тысяч долларов. Поездка на станцию будет длиться до 30 дней.
«Если частный астронавт прибудет на станцию, он должен будет заплатить нам за безопасность, питание, воду и все в этом роде», - сказал ДеВелт.
Для полета на космическую станцию путешественникам не обязательно быть гражданами США. Единственным условием является то, что полет должен быть совершен на ракете, управляемой США.
С момента закрытия программы шаттла в 2011 году NASA выпускала астронавтов на космическую станцию на российских ракетах.  Теперь же агентство заключило контракт с компаниями SpaceX и Boeing для осуществления полетов в будущем.  Для того, чтобы направиться к орбите, частные лица должны будут заключить соглашения именно с этими компаниями.