Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Տիգրան Սահակյանի նախագահությամբ ընթանում է «Մարտի մեկի» գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար, նույն գործով մեղադրյալ Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու որոշման դեմ բողոքի քննությունը։ Հարությունյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը վերաքննիչ դատարանից պահանջում է բեկանել Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի՝ մարտի 11-ի որոշումը, որով նա օրինական էր համարել Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու քննիչի որոշումը։ Պաշտպանը միջնորդեց կայացնել նոր դատական ակտ, պարտավորեցնել վարույթն իրականացնող մարմնին վերացնել իր կողմից կայացված հետախուզում հայտարարելու որոշումը։
Նշենք, որ Հատուկ քննչական ծառայությունը Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարել 2018թ.  հոկտեմբերի 30–ին։
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունիսի 3–ին Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Մաթեւոսյանը որոշում է կայացրել մերժել «Մարտի մեկի» գործով քննչական խմբի ղեկավար Հրաչ Մուշեղյանի՝  նույն գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ, որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ միջնորդությունը։ Մինչ այդ առաջին ատյանի դատարանը երկու անգամ որոշում էր կայացրել կալանավորել Հարությունյանին, որը սակայն Վերաքննիչ ատյանը բեկանել էր։
Մարտի 1-ի գործով ապացույցներ կեղծելը կազմակերպելու համար մեղադրվող Վահագն Հարությունյանին առաջադրված մեղադրանքը լրացվել է 2018թ. դեկտեմբերին։
Նա, որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ ՔՕ 308–րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ) եւ 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով):
Վահագն Հարությունյանը նախորդ տարվա հուլիսին ազատվել էր Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալի, հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչության պետի պաշտոնից:

YEREVAN. – The Criminal Court of Appeal of Armenia on Wednesday is examining the appeal of the decision to issue an arrest warrant for Vahagn Harutyunyan, the former head of the investigative team on the criminal case into the events that occurred in capital city Yerevan, in March 2008, and who is now himself a defendant in this case.
Harutyunyan’s attorney has motioned to the aforementioned appellate court to overturn the March 11 decision of a Yerevan court of general jurisdiction, whereby this court had considered lawful the investigator’s decision to issue an arrest warrant for Harutyunyan.
On October 30, 2018, the Special Investigative Service of Armenia issued an arrest warrant for Vahagn Harutyunyan.
On June 3, a Yerevan court of general jurisdiction denied the petition by Hrach Mushegyan, head of the above-said investigative team, to remand Harutyunyan in custody.
Investigative Committee former Deputy Chairman Harutyunyan is a defendant in the aforementioned criminal case. He is charged with abuse of official power, and falsifying evidence within the framework of this criminal case.
In July of the year past, Vahagn Harutyunyan was dismissed from the office of Deputy Chairman of the Investigative Committee, and as head of the general department of investigation of especially important cases.