Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է, որ Իրանի վրա ԱՄՆ-ի ճնշման պոտենցիալը սպառվել է, երկրում իրավիճակն անցած տարվա համեմատ բարելավել է, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Ճնշման պոտենցիալը սպառվել է: ԱՄՆ-ը վերջնակետին է հասցրել Իրանի վրա ճնշումները, եւ այս պահից այդ սպառնալիքն ու ճնշումը կորցրել են իրենց ուժը: Այժմ Իրանի ժողովուրդը զգալիորեն հանգիստ է»,- ասել է Ռոհանին:
Նրա խոսքով՝ Իրանի վրա ԱՄՆ-ի ճնշումն աննախադեպ է եւ նույնիսկ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի կողմից նախկին պատժամիջոցները չեն համեմատվի Վաշինգտոնի գործողությունների հետ: Սակայն Ռոհանին նշել է, որ չնայած դրան՝ Իրանում առավել լավ իրավիճակ է, եւ, այդուհանդերձ, մնում են որոշ խնդիրներ:
Անցած ամիս ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները սրվել են: ԱՄՆ իշխանությունները կոշտ պատժամիջոցներ են սահմանել Իրանի տնտեսության առանցքային ոլորտների դեմ եւ շարունակում են ճնշումները: Վաշինգտոնի նպատակն Իսլամական Հանրապետության «պահվածքի փոփոխությունն է»: ԱՄՆ-ը նաեւ Իսլմական հեղափոխության պահապանների կորպուսն ահաբեկչական կազմակերպություն է ճանաչել: Ի պատասխան դրան՝ Իրանն ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունն ահաբեկչական կազմակերպություն է ճանաչել, իսկ ԱՄՆ-ը՝ «ահաբեկչության հովանավոր պետություն»:
Դրանից հետո ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն Իրանի ափերի մոտ «Աբրահամ Լինքոլն» ավիակիր եւ ռմբակոծիչներ է ուղարկել: Նրա խոսքով՝ այդպիսով Վաշինգտոնն իրանական ռեժիմին «հստակ եւ անսխալ ազդանշան է ուղարկում»:
Միեւնույն ժամանակ, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ հույս ունի խուսափել Իրանի հետ պատերազմից, իսկ Իրանի հոգեւոր առաջնորդ Ալի Համենեին ասել է, որ Իրանը մտադիր չէ պատերազմ սկսել ԱՄՆ-ի դեմ, սակայն կշարունակի Վաշինգտոնի դեմ պայքարը:

Iranian President Hassan Rouhani said that US is losing capacity for pressure on Iran, the situation in the country has improved compared to last year, Press TV reported
“The Iranian nation shall know that America’s pressure against our country has reached its maximum point, and the capacity [to apply pressure] is practically nearing its end,” the Iranian president said. “From this point on, these sanctions and pressure will lose their capacity [to cause harm] and will dry up.”
According to him, the US pressure on Iran is unprecedented, and even previous sanctions by the UN Security Council are no match for what Washington is doing.
Over the past month, the US-Iranian relations has deteriorated significantly. The US authorities have imposed tough sanctions against key areas of the Iranian economy and continue to increase sanctions pressure. US stated goal is to “change the behavior” of Iran. The US also declared the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) a terrorist organization. In response to this, Iran recognized the Central Command of the US Armed Forces (CENTCOM) as a terrorist organization.
After that, US National Security Advisor to the President John Bolton said that the US was sending the aircraft carrier Abraham Lincoln and bombers to the shores of Iran. According to him, Washington sends a clear and unmistakable signal to the Iranian regime that any attack on the interests of the US or its allies will be met with ruthless force.
At the same time, US President Donald Trump said that he hoped to avoid a war with Iran. Iranian supreme leader Ali Khamenei also said that Iran does not intend to wage war with the US, but will continue to resist Washington.