Եվրամիությունում հուլիսի 1-ից կսկսի գործել օրենքը, որը էլեկտրամոբիլներին պարտավորեցնում է ընթանալիս ձայներ արձակել: Այս միջոցառումն ուղղված է հեծանվորդների եւ հետիոտնի անվտանգության ապահովմանը, հայտնում է «Եվրապուլսը»:
Հիմա էլեկտրամոբիլները ժամում մինչեւ 20 կմ արագությամբ ընթանում են գործնականում անաղմուկ, քանի որ չունեն ներքին այրման շարժիչ:
Բրիտանական ասոցիացիայի տվյալներով, որը երկրի տարածքում օգնություն է ցույց տալիս կույրերին եւ վատ տեսնող մարդկանց, հետիոտնը 40 տոկոսով ավելի հաճախ է ընկնում էլեկտրամոբիլների անիվների տակ, քան սովորական ավտոմեքենաների:
Հիմա ԵՄ-ում վաճառվող էլեկտրամոբիլների վրա կսկսեն տեղադրել հատուկ ազդարարող համակարգեր: Ձայները պետք է փոխվեն՝ արագությունից կախված. էլեկտրամոբիլը որքան արագ է ընթանում, այնքան բարձր է ազդանշանը: Ենթադրվող բարձրությունը մոտ 56 դեցիբել է:
Ընդ որում՝ պարտադիր չէ ներքին այրման շարժիչի աղմուկի նմանակումը: Որոշ արտադրողներ արդեն ներկայացրել են ազդարարման տարբերակներ, որոնք նման են «տիեզերանավի ձայնին»:

С 1 июля в Евросоюзе вступает в действие закон, обязывающий электромобили издавать звуки при движении. Эта мера направлена на то, чтобы обезопасить велосипедистов и пешеходов, сообщает  РИА Новости со ссылкой на «ЕвроПульс».
Сейчас на скорости до 20 километров в час электромобили ездят практически бесшумно, ведь в них нет двигателя внутреннего сгорания.
По данным британской ассоциации, которая оказывает помощь слепым и слабовидящим людям на территории страны, предоставляя собак-поводырей и реабилитационные услуги, пешеходы на 40% чаще попадают под колеса электромобилей, чем обычных авто.
Теперь на электромобили, которые будут продавать в ЕС, начнут устанавливать специальные оповещающие системы. Звуки должны будут меняться в зависимости от скорости: чем быстрее едет электромобиль, тем выше сигнал. Предполагаемая громкость - около 56 децибелов.
При этом, имитация шума двигателя внутреннего сгорания не обязательна. Некоторые производители уже представили варианты оповещения, похожие на «звуки космического корабля».