Սառա Նեթանյահուն՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կինը,  55 հազար շեքել (մոտ 14 հազար եվրո)  կվերադարձնի պետությանը թանկ ուտեստների համար: Գլխավոր դատախազության եւ Նեթանյահուի միջեւ որոշումը կայացել է չորեքշաբթի՝ հունիսի 12-ին: Պայմանավորվածությունը պետք է հաստատի դատարանը, հաղորդում է Ազատություն ռադիոկայանը:
Մեղադրական եզրակացությունում ասվում է, որ 2010-2013 թվականներին Նեթանյահուի կինը ռեստորաններից 175 հազար շեքելի (մոտ 43 հազար եվրո)  թանկ ուտեստներ  է պատվիրել, չնայած նրան, որ վարչապետի նստավայրում խոհարար էր աշխատում: Նրա ծառայությունները վճարվում էին պետական բյուջեից:
Դատախազները համարել են, որ վարչապետի կինը ուտեստների պատվերի ժամանակ օգտվել է վարչակազմի աշխատակիցների անիրազեկությունից:
Նեթանյահուն հայտարարում էր իր անմեղության մասին եւ պնդում, որ ուտելիքը պատվիրել են ոմն երրորդ անձինք՝ նրա ցանկությանը հակառակ:

Сара Нетаньяху, жена премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, выплатит государства 55 тысяч шекелей (около 14 тысяч евро) за заказ дорогостоящих блюд. Решение между генпрокуратурой и самой Нетаньяху достигнуто в среду, 12 июня. Договорённость должен утвердить суд, сообщает Радио Свобода
В обвинительном заключении говорится, что в период с 2010 по 2013 год Нетаньяху заказывала в дом дорогую еду на сумму 175 тысяч шекелей (около 43 тысяч евро) из ресторанов несмотря на то, что в резиденции премьер-министра работал повар. Его услуги оплачивались из госбюджета.
Прокуроры сочли, что жена премьера при заказе блюд воспользовалась неосведомлённостью сотрудников администрации премьер-министра. Сама Нетаньяху заявляла о своей невиновности и утверждала, что еду заказывали некие третьи лица вопреки её желанию.