Հայաստանի կառավարությունն աշխատում է արդարադատության համակարգի կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ համակարգային բարեփոխումների ուղղությամբ: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց արդարադատության փոխնախարար Աննա Վարդապետյանը:
Նրա խոսքով՝ մոտ ժամանակում պատրաստ կլինի փաստաթուղթ կամ փաստաթղթերի փաթեթ, որոնք հետո կդրվեն հանրային լսումների: Գործընթացին ներգրավված են տարբեր գերատեսչություններ: Փոխնախարարի կարծիքով՝ նպատակահարմար չէ հանրությանը ներկայացնել բարեփոխումների առանձին հատվածներ, քանի որ հասարակությունը պետք է տեսնի գործիքակազմն ամբողջությամբ: Պատասխանելով այն հարցին, որ անցումային արդարադատության ներդրումն ուշանում է, փոխնախարարը չհամաձայնվեց նման պնդմանը՝ նշելով, որ երբ պետությունը որոշում է մի կարգից մյուսին անցնել, ժամանակ է անհրաժեշտ: Կառավարությունն ու ԱԺ-ն տարվա ընթացքում սրանով զբաղվել են, իսկ հիմա օրենսդրության փոփոխության համար կոնկրետ քայլեր են ձեռնարկվում, նշեց Վարդապետյանը: Նա դժվարացավ հայտնել փաստաթուղթը ներկայացնելու կոնկրետ ժամկետ՝ նշելով միայն, որ խոսքը ամենակարճ ժամկետների մասին է:
Փոխնախարարը հայտնեց, որ պատրաստվում է ապօրինի հարստացմամբ ձեռք բերված ունեցվածքի առգրավման մասին օրինագիծ: Ներկայումս այն միջազգային փորձաքննության է ենթարկվում, իսկ մոտ ժամանակում կվերադարձվի դիտողություններով եւ առաջարկներով: Նախագիծը վերաբերում է ոչ միայն դատավորներին, այն ուղղված է ունեցվածքին, այլ ոչ անձանց: Փոխնախարարը խոստացավ հարցերին ավելի մանրամասն պատասխանել այն բանից հետո, երբ նախագիծը շրջանառության մեջ կդրվի խորհրդարանում: «Օրենքում նշված են ունեցվածքի ապօրինի լինելու ապացուցման մեխանիզմները: Մանրամասն կքննարկենք հանրային լսումների ժամանակ»,- խոստացավ փոխնախարարը:
Աննա Վարդապետյանի կարծիքով՝ արդյունավետ չէ առանձին հռչակագրային օրենքների ընդունումը: Սա պետք է լինի բարեփոխումների փաթեթ: Համապատասխանաբար՝ անցումային արդարադատության մասին առանձին օրենք չի կարող լինել: «Սա գործիքակազմ է, այլ ոչ թե գործընթաց: Ճիշտ նույն կերպ, վեթինգի մասին օրենքը չի կարող արդյունավետ լինել, եթե չի նախատեսում համալիր բարեփոխումներ»,- նշեց փոխնախարարը:
Ինչ վերաբերում է սահմանադրական բարեփոխումներին, ապա, փոխնախարարի խոսքով, եթե երկարաժամկետ ծրագրերում անհրաժեշտություն ծագի, դրանց անցկացումը հնարավոր է: «Բայց վեթինգը եւ բարեհուսությունը կարող են ներդրվել գործող Սահմանադրության եւ միջազգային պարտավորությունների շրջանակում»,- պարզաբանեց Վարդապետյանը: Փաթեթի անվանումը կարող է տարբեր լինել, բայց իմաստային առումով ոչինչ չի փոխում:
Նրա խոսքով՝ երկարաժամկետ իմաստով հայրենական արդարադատության զարգացումը պետք է կրի էվոլյուցիոն բնույթ, իսկ ահա կարճաժամկետը ենթադրում է ավելի գործուն քայլեր: «Վերջին 30 տարում Հայաստանը բարեփոխումների բավականին լուրջ աշխատանք է կատարել, ինչը անհնար է ժխտել: Բայց կան բացթողումներ, որոնք թույլ չեն տալիս լիարժեք արդարադատություն ունենալ»,- նշեց Վարդապետյանը՝ հավելելով, որ սա կապված է ե՛ւ մարդու իրավունքների նկատմամբ վերաբերմունքի, ե՛ւ ունեցվածքի հետ:

Правительство Армении работает над краткосрочной и долгосрочной программой системных реформ системы правосудия. Об этом в беседе с журналистами заявила заместитель министра юстиции Анна Вардапетян.
По ее словам, в ближайшие сроки будут готовы документ или пакет документов, которые затем будут вынесены на общественные слушания. В процесс вовлечены разные ведомства. Замминистра считает, что нецелесообразно представлять общественности отдельные куски реформ, поскольку общество должно видеть инструментарий в целом. Отвечая на вопрос о том, что процесс внедрения переходного правосудия запаздывает, замминистра не согласилась с подобным утверждением, заметив, что когда государство решает перейти от одной формации к другой, необходимо время. В течение года правительство и НС занимались этим, теперь же предпринимаются конкретные шаги для изменения законодательства, отметила Вардапетян. Конкретные сроки представления документа она затруднилась назвать, отметив лишь, что речь идет о самых коротких сроках.
Замминистра сообщила, что подготавливается проект закона о конфискации незаконно нажитого имущества. В настоящее время он находится на международной экспертизе, а в скором времени с замечаниями и предложениями будет возвращен. Проект касается не только судей и направлен на имущество, а не лиц. Подробнее замминистра обещала ответить на вопросы после того, как проект будет введен в оборот в парламенте. «Механизмы доказательства незаконности имущества в законе указаны. Подробнее обсудим на общественных слушаниях», - пообещала замминистра. По мнению Анны Вардапетян, принятие отдельных декларативных законов неэффективно. Это должен быть пакет реформ. Соответственно, отдельного закона о переходном правосудии не может быть. «Это инструментарий, а не процесс. Точно так же закон о веттинге не может быть эффективным, если не предполагает комплексных реформ», - заметила замминистра.
Что касается конституционных реформ, то, по словам замминистра, если в долгосрочных программах возникнет необходимость, их проведение возможно. «Но веттинг и благонадежность могут быть внедрены в рамках действующей Конституции и международных обязательств», - пояснила Вардапетян. Название пакета может быть разным, но в смысловом плане не меняет ничего.
По ее словам, в долгосрочном плане развитие отечественного правосудия должно носить эволюционный характер, а вот в краткосрочном предполагает более действенные шаги.  «Армения за последние 30 лет провела достаточно серьезную работу для реформ, это нельзя отрицать. Но есть упущения, не позволяющие иметь правосудие в полной мере правосудие», - отметила Вардапетян, добавив, что это связано и с отношением к правам человека и имуществу.