Ղարաբաղի հետ հարաբերություններում խնդիրները կարող են Հայաստանի անվտանգության համար ՁԻԱՀ դառնալ: Հունիսի 13-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այսպիսի կարծիք հայտնեց քաղտեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը:
Նրա խոսքով՝ կարելի է ողջունել այն փաստը, որ Ղարաբաղի իշխանությունները Ստեփանակերտից զուսպ պատասխաններ են բարձրաձայնում: «Ցանկացած ընտանիքում վեճեր կարող են լինել, սակայն չի կարելի դրանք տան պատերից դուրս բերել, առավել եւս չի կարելի հրապարակել լրատվամիջոցներում: Ղարաբաղի իշխանությունները ձեռք են մեկնել, եւ վստահություն կա, որ ամեն ինչ կկարգավորվի: Ընդ որում՝ ցանկալի է, որ դա տեղի ունենա հնարավորինս արագ»,- նշեց նա:
Փորձագետը շեշտեց, որ Ղարաբաղը երկրի անվտանգության իմունիտետն է, եւ յուրաքանչյուր հայ ու առավել եւս ղեկավար պետք է հասկանա, որ այս հարցը ճակատագրական նշանակություն ունի: «Ղարաբաղի ժողովուրդը՝ մեծից փոքր պատերազմական վիճակում է ապրում, եւ նրանք, ինչպես ոչ մի այլ ոք, հասկանում են պոտենցիալ խնդիրների ամբողջ լրջությունը»,- հավելեց Քոչարյանը:
Անդրադառնալով Վիտալի Բալասանյանին Ղարաբաղի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնից ազատելու թեմային՝ Կարեն Քոչարյանը նշեց, որ իշխանության մեջ լինելով՝ նրա բոլոր հայտարարություններն ընկալվում էին որպես ԼՂՀ իշխանությունների ինչ-որ ազդանշան, սակայն հիմա նա ավելի ազատ կարտահայտի իր դիրքորոշումը: «Ինչ վերաբերում է Լեւոն Մնացականյանին, ապա նա զբաղեցնելով ոստիկանապետի պաշտոնը, ըստ էության, դարձել է մարտական մարմնի ղեկավար: Հարկ է հասկանալ, որ Ղարաբաղում եւ այստեղ Ոստիկանության մարմինները մի փոքր տարբեր գործառույթներ ունեն»,- եզրափակեց քաղտեխնոլոգը:
Նշենք, որ հունիսի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղի նախագահ Բակո Սահակյանը Վիտալի Բալասանյանին ազատել է հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնից: Մեկ այլ հրամանով Բակո Սահակյանը հաստատել է Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրենի պաշտոնից Լեւոն Մնացականյանին ազատելու Կառավարության որոշումը եւ հրաման է ստորագրել նրան Ղարաբաղի Ոստիկանության պետ նշանակելու մասին:

Проблемы в отношениях с Карабахом могут стать СПИДом для безопасности Армении. Об этом на встрече с журналистами 13 июня заявил политтехнолог Карен Кочарян.
По его словам, можно приветствовать тот факт, что власти Карабаха озвучивают сдержанные ответы из Степанакерта. «Ссоры в любой семье могут быть, однако нельзя их выносить из избы, тем более нельзя их публиковать в СМИ. Власти Карабаха протянули руку, и есть уверенность в том, что все нормализуется. Причем желательно, чтобы это произошло как можно скорее», - отметил он.
Эксперт подчеркнул, что Карабах – это иммунитет безопасности страны, и каждый армянин и тем более руководитель должен понимать, что данный вопрос может иметь судьбоносное значение. «Народ Карабаха живет в состоянии войны, от мала до велика, и они, как никто другой, понимают все серьезность потенциальных проблем», - добавил Кочарян.
Коснувшись темы ухода Виталия Баласаняна с должности секретаря Совета безопасности Карабаха, Карен Кочарян заметил, что, будучи во власти, всего заявления воспринимались как некий сигнал властей НКР, однако теперь он будет более открыто выражать свою позицию. «А что касается Левона Мнацаканяна, то он, заняв пост главы Полиции, по сути, стал руководителем боевого органа. Нужно понимать, что органы Полиции в Карабахе и здесь имеют несколько разные функции», - заключил политтехнолог.
Отметим, что 11 июня президент Карабаха Бако Саакян освободил Виталия Баласаняна от должности секретаря Совета безопасности Республики. Другим указом президент Карабаха Бако Саакян утвердил решение Правительства об освобождении Левона Мнацаканяна от должности директора Государственной службы по чрезвычайным ситуациям и подписал указ о назначении последнего начальником Полиции Карабаха.