Այս ամառ Մեքսիկական ծոցում կարող է հայտնվել դիտարկումների պատմության մեջ ամենամեծ մեռյալ գոտիներից մեկը եւ տարվա մեջ մոլորակում ամենախոշորը, փոխանցում է Americaru-ն:
«Մեռյալ գոտին» վայր է, որտեղ օվկիանոսում առկա է ամենաքիչ քանակությամբ թթվածին: Նման ջրում կյանքի գոյությունն անհնար է, եւ մեծ մակերեսի վրա անհետանում է կենդանի ամեն ինչ: Գիտնականները տասնամյակներ շարունակ հետեւում են մեռյալ գոտիների ի հայտ գալուն, եւ այս ամառ, նրանց կանխատեսումների համաձայն, Մեքսիկական ծոցում կհայտնվի աշխարհում ամենախոշոր մեռյալ գոտին:
Մեռյալ գոտիներն առաջին անգամ այս շրջանում նկատել են 1970-ական թվականներին, եւ այդ ժամանակից սկսած դրանց չափերը մեծանում են: Լուիզիանա նահանգի համալսարանի գիտնականները կանխատեսում են, որ հուլիսին օվկիանոսի մոտ 8 717 քառակուսի մղոն կյանքի համար ոչ պիտանի կդառնա: Սա գրեթե հավասար է Նյու Ջերսի նահանգի չափերին:
Այս ամռանը մեռյալ գոտին կընդգրկի շրջաններ, որտեղ սովորաբար գործում են ձկնորսական նավերը, եւ դրանք ստիպված կլինեն որսի համար օվկիանոսով ավելի հեռուն գնալ: Հետազոտությունները նաեւ ցույց են տալիս, որ օվկիանոսում թթվածնի մակարդակը 50 տարում 2 տոկոսով նվազում է:

В Мексиканском заливе этим летом может появиться одна из самых больших мертвых зон за всю историю наблюдений и точно самая крупная на планете за год, передает Americaru.
«Мертвая зона» - это место, где в океане присутствует меньше всего кислорода. Такая вода не способна поддерживать жизнь, и на большой площади исчезает все живое. В течение десятилетий ученые отслеживают появление мертвых зон, и этим летом, согласно их прогнозам, в Мексиканском заливе появится самая крупная в мире.
Мертвые зоны были впервые замечены в этом районе в 1970-х годах, и с тех пор они увеличиваются в размерах. Ученые из университета штата Луизиана прогнозируют, что в июле около 8 717 квадратных миль океана станут непригодными для жизни. Это примерно равно размеру штата Нью-Джерси.
Мертвая зона этого лета затронет районы, где обычно работают рыболовные суда - им придется выходить дальше в океан, чтобы поймать улов. Исследования также показывают, что уровень кислорода в океане падает на 2% за 50 лет.