Ամերիկյան լրատվամիջոցներում մանրամասներ են հայտնվել Բեւերլի Հիլզում առանձնատան վաճառքի մասին, որը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հիմնական ընկերության՝ Trump Organization-ի սեփականությունն է, հայտնում է Fox News-ը:
Գնորդը արտասահմանյան կորպորատիվ ձեռնարկություն է, որը կապված է ինդոնեզիացի միլիարդատեր՝ Դոնալդ Թրամփի գործընկերոջ հետ: Առանձնատան համար վճարել են 13,5 մլն դոլար, ինչը գրեթե կրկնակի ավելի է գնից, որով 2007 թվականին Թրամփի ընկերությունը այն ձեռք էր բերել:
Washington Post-ը հայտնում է, որ միայն անցյալ տարի Լոս Անջելեսի շրջանի դատարանը տան արժեքը երկրորդ անգամ գնահատել էր 8,3 մլն դոլար, եւ այս գումարը բավականին հեռու է այն գնից, որով առանձնատունը վաճառվել է:
Գնորդը Հերի Տանոեսոեդիբհոն է, որը լրատվամիջոցների ոլորտում միլիարդատեր է եւ 2014 թվականին առաջադրվել է Ինդոնեզիայի փոխնախագահի պաշտոնում: Նշվում է, որ նա Թրամփի հետ զբաղվել է ինդոնեզիական 2 նախագծով՝ Բալիում հանգստավայրի եւ Արեւմտյան Ճավայում գոլֆի դաշտի, հայտնում է The Post-ը: Տանոեսոեդիբհոն 2017 թվականին մասնակցել է նաեւ Թրամփի երդմնակալությանը եւ լուսանկարվել է Էրիկ ու Լառա Թրամփների հետ:
Էրիկ Թրամփն ասել է, որ հոր նախագահական գործունեության եւ իրենց ժամանակացույցի ծանրաբեռնվածության պատճառով վերջին տարիներին ընտանիքը հազվադեպ էր գալիս այս առանձնատուն, եւ արդյունքում իրենք խելամիտ են համարել այն վաճառել:
Ներկայումս հենց Էրիկ եւ Դոնալդ Թրամփ կրտսերն են զբաղվում հոր բիզնեսով:
Լրատվամիջոցները նշում են, որ ԱՄՆ Սահմանադրության համաձայն՝ նախագահին արգելվում է արտասահմանցի քաղաքական գործիչներից նվերներ կամ գումար ստանալ, եւ Թրամփի բիզնեսից հեռանալու հրաժարվելը կարող էր խնդիր դառնալ, կարծում են էթիկայի փորձագետները:
Ներկայումս ԱՄՆ նախագահը արդեն ներգրավված է 2 դատավարության, որոնցով նրան մեղադրում են պետության ղեկավարի աշխատավարձի դրույթի խախտման մեջ:

В американских СМИ появились подробности о продаже особняка в Беверли-Хиллс, который является собственностью основной компании президента США Дональда Трампа Trump Organization, сообщает Fox News
Покупателем оказалось иностранное корпоративное предприятие, связанное с индонезийским миллиардером – деловым партнером Дональда Трампа.  За особняк заплатили 13.5 млн. долларов, и это почти вдвое больше цены, по которой компания Трампа приобрела особняк в 2007 году: тогда он стоил 7 млн. долларов.
Как сообщает Washington Post, только в прошлом году суд округа Лос-Анджелес повторно оценил стоимость дома на сумму 8.3 млн. долларов, и эта сумма достаточно далека от той, по которой был продан особняк.
Покупателем является Хэри Таноэсоэдибхо, миллиардер в сфере СМИ и баллотировавшийся на пост вице-президента в Индонезии в 2014 году. Отмечается что с Трампом он занимался двумя индонезийскими проектами - курортом на Бали и полем для гольфа на Западной Яве, сообщает The Post. Таноэсоэдибхо также присутствовал на инаугурации Трампа в 2017 году и фотографировался  с Эриком и Ларой Трамп.
Сам Эрик Трамп заявил, что в связи с президентской деятельностью отца и их загруженным графиком семья Трампов в последние годы редко посещала этот особняк, и в итоге они посчитали разумным продать его.
В настоящее время именно Эрик и Дональ Трамп-младший занимаются отцовским бизнесом.
Как отмечают СМИ, согласно Конституции США, президентам запрещается получать подарки или суммы от зарубежных политиков, и отказ Трампа отойти от бизнеса мог бы стать проблемой, считают эксперты по этике.
В настоящее время президент США уже вовлечен в два судебных процесса, по которым его обвиняют в нарушении пункта заработков главы государства.