Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ նախագահությամբ Արմեն Դանիելյանի, շարունակվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի եւ Արմեն Գեւորգյանի գործով Գլխավոր դատախազության, ինչպես նաեւ տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչների բողոքների քննությունը: Դատավարությանը ներկա է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նշենք, որ նախորդ դատական նիստում պաշտպանական կողմը որոշակի նյութեր էր պահանջել՝ այդ թվում վերաքննիչ վարույթի հետ կապված, ինչի համար էլ դատական նիստը հետաձգվել էր։
Գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել է մայիսի 18-ի՝ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոխելու եւ նույն դատարանի մայիսի 20֊ի՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը:
Վերաքննիչ բողոքներ են ներկայացրել նաեւ տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Վահե Գրիգորյանը եւ տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը:

YEREVAN. – The Criminal Court of Appeal of Armenia on Friday resumed the examination of the appeals by the Prosecutor General’s Office and by the legal representatives of the successors of the victims of the events that occurred in capital city Yerevan in March 2008, on the respective criminal case involving second President Robert Kocharyan and some other former senior officials. Kocharyan is in attendance to the court hearing.
At the previous court hearing on Wednesday, the defense required certain materials, including those related to the appellate proceedings. On these grounds, Wednesday’s court session was adjourned until Friday.
As reported earlier, the Prosecutor General’s Office has appealed the Yerevan general jurisdiction court decision to release Robert Kocharyan from custody, and the same court’s decision to suspend the proceedings of this criminal case and to forward it to the Constitutional Court (CC).
The legal representatives of the successors of the aforesaid victims also have filed appeals.
And the CC on Tuesday extended for one month the deadline for examining this Yerevan general jurisdiction court petition on the criminal case involving ex-President Robert Kocharyan, and the other former senior officials.