«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը հարցադրումներ է ուղղել Նիկոլ Փաշինյանին` արձագանքելով նախօրեին Shantnews.am-ին տված հարցազրույցում վարչապետի որոշ հայտարարությունների:
Իոաննիսյանը Facebook-ի իր էջում գրել է. «Նիկոլ Փաշինյանը երեկ հայտարարեց, որ խոշորացված համայնքներում ընտրությունները պետք է անցնեն համամասնական ընտրակարգով:
Թերևս այս հարցով կոնսենսուսը համընդհանուր է: Բայց երբ այս հարցը քննարկում էինք Ընտրական բարեփոխումների մեր հանձնաժողովում, հասկացանք, որ այդպիսի որոշում կայացնելու հետ մեկտեղ պետք է մի շարք հարցերում կողմնորոշվենք:
Այդպիսի հարցերից էին՝
1. Արդյո՞ք համայնքի ղեկավարը պետք է ուղիղ ընտրությամբ ընտրվի, թե ավագանու կողմից: Եթե ուղիղ, ապա արդյո՞ք դա պետք է վերաբերի նաև Երևանին, Գյումրիին ու Վանաձորին, ու արդյո՞ք պետք է լինի հետկանչի մեխանիզմ:
2. Կոնկրետ ո՞ր համայնքների վրա և ի՞նչ անցումային կարգավորումներով պետք է տարածվի ընտրակարգը: Միավորվա՞ծ, թե պարզապես որոշ չափից (ասենք, 10 հազար բնակչությունից) մեծ:
3. Արդյո՞ք համամասնական ընտրակարգով ՏԻՄ ընտրություններին կարող են մասնակցել նաև քաղաքացիական նախաձեռնությունները: Եթե այո, ապա ի՞նչ սահմանափակումներով, ի՞նչ պայմաններով ու ի՞նչպես դա կարգավորել:
4. Որքա՞ն պետք է լինի անցողիկ շեմը (կամ պե՞տք է, որ լինի) և ինչպես ապահովել տեղական իշխանության կայունության ու ժողովրդավարության ոսկե միջինը:
Այս հարցերի քննարկումները մենք չկարողացանք հասցնել ավարտին, քանի որ կենտրոնացանք ԱԺ ընտրությունների վրա: Պլանավորվում էր, որ այս հարցերը կքննարկենք արդեն նոր խորհրդարանի հետ՝ դրա ընտրվելուց ամինջապես հետո»:

Никол Пашинян вчера заявил о том, что выборы в укрупненных общинах должны проводиться по пропорциональной избирательной системе. Об этом написал на своей странице в Facebook координатор программ общественной организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян, комментируя некоторые заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, озвученные им накануне в интервью Shantnews.am.
Он, в частности, отметил: «Когда этот вопрос обсуждался в нашей комиссии по избирательным реформам, то мы поняли, что наряду с принятием такого решения надо соорентироваться еще и по ряду вопросов. Речь о следующих вопросах:
1. Должен ли действительно руководитель общины избираться прямым голосованием или все-таки Советом старейшин? Если прямым, то должно ли это касаться и Еревана, Гюмри, Ванадзора? И должен ли быть механизм отзыва?
2. Конкретно на какие общины и какими переходными регулированиями должен распространиться избирательный порядок?
3. Могут ли принять участие в выборах ОМС по пропорциональной избирательной системе и гражданские инициативы? Если да, то с какими ограничениями, на каких условиях и как все это надо отрегулировать?
4. Каким должен быть проходной порог (или должен ли он быть) и как обеспечить стабильность местной власти и золотую середину демократии?
Обсуждения по этим вопросам мы не смогли завершить, поскольку сконцентрировались на парламентских выборах. Планировалось, что эти вопросы мы обсудим уже с новым НС, сразу же после его избрания».