ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատախազության եւ տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչների բողոքները քննող Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը քիչ առաջ վերադարձավխորհրդակցական սենյակից եւ որոշում կայացրեց մերժել իր դեմ ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունը։ Այսպիսով դատական նիստը շարունակվում է
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի եւ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպաններն ինքնաբացարկի միջնորդություն էին ներկայացրել դատարանին՝ կասկածի տակ դնելով դատավորի կողմնակալությունը։
Պաշտպանական կողմի համար կասկածելի է այն հանգամանքը, թե ինչու է հենց այս դատավորին մակագրվել թե՛ Քոչարյանին ազատ արձակելու, եւ թե՛ Քոչարյանի եւ մյուսների գործի վարույթը կասեցնելու եւ ՍԴ ուղարկելու դատարանի որոշման դեմ բողոքները։
Նշենք, որ Գլխավոր դատախազությունը բողոքարկել է մայիսի 18-ի՝ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոփոխելու եւ նույն դատարանի մայիսի 20֊ի՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը:
Ռոբերտ Քոչարյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ մասով` ՀՀ սահմանադրական կարգը տապալելու եւ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար: Քոչարյանի պաշտպանները պնդում են, որ նրա նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում։

A while ago, Judge Armen Danielyan of the Criminal Court of Appeal examining the appeals of the Prosecutor General’s Office and attorneys of the legal successors of victims in the case of second President of Armenia Robert Kocharyan and other ex-officials returned from the consultation room and rendered a decision to reject the motion for his self-recusal. Thus, the trial continues.
The attorneys of Robert Kocharyan, Seyran Ohanyan and Yuri Khachaturov had filed a motion for self-recusal to the court, questioning the judge’s partiality.
The attorneys are suspicious of the reason why the appeals against the decision on releasing Kocharyan and suspending the proceedings of the case of Kocharyan and other ex-officials and forwarding the case to the Constitutional Court was inscribed to this judge in particular.
The Prosecutor General’s Office appealed the May 18 decision of the Yerevan court of general jurisdiction on changing the preventive measure selected for second President of Armenia Robert Kocharyan and the May 20 decision of the same court to suspend the proceedings of the criminal case and forward the case to the Constitutional Court.