Microsoft ընկերության հանգուցյալ համահիմնադիր Փոլ Ալենի Vulcan հոլդինգային ընկերությունը նախատեսում է 400 մլն դոլարով վաճառել նախագիծը, որը կապված է աշխարհում ամենամեծ տանող օդանավ Stratolaunch-ի հետ, հայտնում է CNBC հեռուստաալիքը:
Stratolaunch նախագծի տանող օդանավը նախատեսված է 9,1 հազար մետր բարձրությունից հրթիռներն ուղեծիր արձակելու համար: Սկզբում Stratolaunch Systems վենչուրային աերոտիեզերական ընկերությունը նախատեսում է արձակել Pegasus XL թեւավոր հրթիռը, որը նախատեսված է ցածր մերձերկրային ուղեծիր կոմերցիոն արբանյակների արձակման համար: Ապագայում օդանավը կարող է տանել մինչեւ 3 հրթիռ:
Ապրիլի կեսին Stratolaunch-ն իրականացրել է իր առաջին թռիչքը: Այն տեւել է 2,5 ժամ ավելի քան 5 կմ բարձրությամբ՝ ժամում 304 կմ առավելագույն արագությամբ: Առաջին թռիչքի շրջանակում օդաչուները գնահատել են թռիչքա-տեխնիկական բնութագրերը:
Ըստ հեռուստաալիքի տեղեկությունների՝ գնի մեջ է մտնում օդանավը տնօրինելու իրավունքը, մտավոր սեփականությունը եւ նախագծի հետ կապված ենթակառուցվածքը:
Աղբյուրները հայտնել են, որ ընկերությունը դիմել է բրիտանացի բիզնեսմեն Ռիչարդ Բրենսոնին՝ նախագիծը Virgin Group կոնգլոմերատին վաճառելու հարցով, սակայն միլիարդատերն իբր ի պատասխան նախագծի իրավունքի համար առաջարկել է խորհրդանշական 1 դոլար:
Հեռուստաալիքը հավելում է, որ ո՛չ Stratolaunch-ը, ո՛չ Vulcan-ը վաճառքի մասին տեղեկությունները չեն մեկնաբանել, սակայն ընկերության ներկայացուցիչը հայտնել է, որ օդանավը շահագործման համար պատրաստ է:

Холдинговая компания Vulcan покойного соучредителя компании Microsoft Пола Аллена планирует продать проект, связанный с самым большим в мире самолетом-носителем Stratolaunch, за 400 млн. долларов США, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал CNBC .
Самолет-носитель проекта Stratolaunch предназначен для запуска ракет на орбиту с высоты 9,1 тысячи метров. Вначале венчурная аэрокосмическая компания Stratolaunch Systems планируют запустить крылатую ракету Pegasus XL, которая предназначена для запуска коммерческих спутников на низкую околоземную орбиту. В будущем самолет сможет брать на борт до трех ракет.
В середине апреля самый большой в мире самолет-носитель Stratolaunch совершил свой первый полет. Самолет взлетел с полигона в пустыне Мохаве (Калифорния), полет продлился 2,5 часа на высоте более 5 километров с максимальной скоростью 304 километра в час. В рамках первого полета пилоты оценивали летно-технические характеристики.
По данным телеканала, в цену входит право на владение самолетом, интеллектуальная собственность и инфраструктура, связанная с проектом.
Источники сообщили телеканалу, что компания обратилась к британскому бизнесмену Ричарду Брэнсону о продаже проекта конгломерату Virgin Group, однако миллиардер якобы в ответ предложил символический 1 доллар за права на проект.
Телеканал добавляет, что ни Stratolaunch, ни Vulcan не прокомментировали информацию о продаже, однако представитель компании сообщил ему, что самолет готов к эксплуатации.