Հայաստանին հավելյալ 25 միլիոն եվրո տրամադրելու որոշումը քաղաքական է եւ արտացոլում է Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարակն փոփոխություններին Եվրամության կողմից դրական գնահատականը։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 16–ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս ՀՀ կառավարության հետ քննարկում են, թե որ ոլորտներին ուղղել այդ գումարը։
«Դա հրատապ գումար է, որը բավական կարճ ժամանակում պետք է հատկացվի հստակ նպատակների համար։ Սպասում ենք կառավարության որոշմանը, որ կներկայացնեն համապարփակ եւ հստակ ծրագրեր եւ մոտեցումներ»,– ասաց Սվիտալսկին։
Դեսպանը նշեց, որ նաեւ զգալի գումարներ կհատկացնեն արդարադատության բարեփոխումների համար․ «Նախաձեռնությունն ամբողջապես կառավարությանն է, եւ մենք սպասում ենք, որ կառավարությունը կասի, թե ինչ է ցանկանում անել եւ ինչպես կուզեր, որ միջազգային հանրույթն աջակցեր»։
Անդրադառնալով կառավարության հետ համագործակցությանը՝ Սվիտալսկին հիշեցրեց Մոգերինի խոսքը. «Ինչպես ասաց ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գլխավոր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, մենք այս կառավարության հետ ունենք գերազանց հարաբերություններ։ Մենք բավարարված ենք նրանով, թե ինչպես ենք առաջ շարժվում միասնական օրակարգով»։

The decision to grant an additional 25,000,000 Euros to Armenia is a political decision and reflects the positive assessment that the European Union has given to the democratic changes that took place in Armenia. This is what Ambassador of the European Union to Armenia Piotr Switalski told journalists today.
Switalski said the EU and the Government of Armenia are currently discussing the sectors in which the funds can be used.
“We’re waiting for the government’s decision and for the presentation of specific and comprehensive programs and approaches,” Switalski said.
The Ambassador noted that there will also be considerable funding for reforms in the justice sector.
Touching upon the EU’s cooperation with the Armenian government, Switalski recalled the words of Mogherini, who has said that the EU has excellent relations with the new government of Armenia.