Հայաստանին հավելյալ 25 միլիոն եվրո տրամադրելու որոշումը քաղաքական է եւ արտացոլում է Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարակն փոփոխություններին Եվրամության կողմից դրական գնահատականը։ Այս մասին այսօր՝ հունիսի 16–ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում Եվրամիության դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս ՀՀ կառավարության հետ քննարկում են, թե որ ոլորտներին ուղղել այդ գումարը։
«Դա հրատապ գումար է, որը բավական կարճ ժամանակում պետք է հատկացվի հստակ նպատակների համար։ Սպասում ենք կառավարության որոշմանը, որ կներկայացնեն համապարփակ եւ հստակ ծրագրեր եւ մոտեցումներ»,– ասաց Սվիտալսկին։
Դեսպանը նշեց, որ նաեւ զգալի գումարներ կհատկացնեն արդարադատության բարեփոխումների համար․ «Նախաձեռնությունն ամբողջապես կառավարությանն է, եւ մենք սպասում ենք, որ կառավարությունը կասի, թե ինչ է ցանկանում անել եւ ինչպես կուզեր, որ միջազգային հանրույթն աջակցեր»։
Անդրադառնալով կառավարության հետ համագործակցությանը՝ Սվիտալսկին հիշեցրեց Մոգերինի խոսքը. «Ինչպես ասաց ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գլխավոր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, մենք այս կառավարության հետ ունենք գերազանց հարաբերություններ։ Մենք բավարարված ենք նրանով, թե ինչպես ենք առաջ շարժվում միասնական օրակարգով»։

Политическое решение о предоставлении Армении 25 млн евро отражает положительную оценку ЕС относительно имевших место в стране демократических изменений. Об этом заявил журналистам посол ЕС в Армении Петр Свитальски.
По его словам, в настоящее время с правительством Армении обсуждается вопрос, в какую область будут направлена эти средства. «Это сумма в довольно короткое время должны быть предоставлена на четкие цели. Мы ждем решения правительства, всеобъемлющих и четких программ и подходов», - сказал дипломат.
Он отметил, что значительные суммы будут выделены на реформы в системе правосудия. «Это полностью инициатива правительства, и мы ждем, что оно скажет, что и как оно хочет сделать, чтобы международное сообщество оказало содействие».
Говоря о сотрудничестве с правительством Армении, Свитальски напомнил слова главы дипломатии ЕС Федерики Могерини. «Как сказала Могерини, у нас с этим правительством отличные отношения. Мы довольны тем, как продвигаемся вперед в рамках совместной повестки».