Եվրոպայի խորհուրդը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին դատաիրավական ոլորտի կարեւոր բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին։ Այս մասին ասել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Գաբրիելա Բաթաինի-Դրագոնը Հայաստան-ԵԽ 2019-2022 թվականների համագործակցության ծրագրի մեկնարկի շնորհանդեսին։
Նրա խոսքով՝ ԵԽ նախարարների կոմիտեն ուշադիր հետեւում է Հայաստանում դեմոկրատական բարեփոխումների ընթացքին եւ աջակցում առաջընթացին։ Մասնավորապես, դատական համակարգի թափանցիկության բարձրացման, նոր Քրեական օրենսգրքի եւ Քրեակատարողական օրենսգրքի ընդունման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի նոր կառույցների ստեղծման գործում։
Ինչպես նշել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը,  նախորդ՝ երկրորդ ծրագրի իրագործումը նպաստել է իրավական ոլորտի առաջընթացին, իսկ սահմանադրական բարեփոխումները հաջող համագործակցության օրինակ են։ Միաժամանակ ամրապնդվել են մարդու իրավունքները ԶՈւ-ում, նախաձեռնվել են քայլեր կոռուպցիայի դեմ պայքարում բարձրագույն կրթության ոլորտում, խորանում է պայքարն ընտանեկան բռնության դեմ։ «Եվ մենք վստահ ենք, որ կարող ենք առաջ ընթանալ ու հասնել ավելիին»,- նշել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը։
Նա հիշեցրել է, որ ծրագրի բյուջեն կազմում է մոտ 19 մլն եվրո, ընդ որում՝ գումարի 57 տոկոսը ապահովված է շնորհիվ Ավստրիայի, Գերմանիայի, Իռլանդիայի, Լիխտենշտեյնի, Շվեդիայի, Մեծ Բրիտանիայի անդամավճարների։
Ինչպես նշել է գլխավոր քարտուղարի տեղակալը, Հայաստանն արդեն իրականացրել է էական բարեփոխումներ։ Բայց նրա շահերից է բխում շիտակ ասել, որ դեռ անելիք կա։ Այդ քայլն արել է երկրի վարչապետն ընթացիկ տարվա ապրիլին, երբ վարչապետ Փաշինյանը դիմել է իշխանության ապակենտրոնացման, կոռուպցիայի վերացման, անկախ դատական համակարգի ապահովման հարցով։ ԵԽ-ը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին այս ուղղություններում։
«Մենք պատրաստ ենք փոխել համագործակցության վեկտորը Հայաստանի իշխանությունների դիմումի հիման վրա»,- նշել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարի տեղակալը։ ԵԽ փորձագետների պատվիրակությունն այցելել է Հայաստան եւ հիմա պատրաստում է կոնկրետ առաջարկություններ երկրին հուզող հարցերի վերաբերյալ։ Դրանց մի մասն արդեն ներկայացված է։ «Դրանք Հայաստանի համար կարեւոր հարցեր են։ Առաջարկությունները պետք է համահունչ լինեն սահմանադրությանն ու միջազգային պարտավորություններին։ Մենք պատրաստ ենք լինել ուղեվար կարեւոր բարեփոխումների ճանապարհին»,- նշել է նա։

The Council of Europe is ready to support Armenia in the implementation of important reforms in the judicial and legal sphere, said CoE Deputy Secretary General Mrs Gabriella Battaini-Dragoni said at the start of "Council of Europe (CoE) Action Plan for Armenia 2019-2022” program.
According to her, the CoE Ministerial Committee closely follows important democratic reforms in Armenia and supports progress. In particular, on the issue of increasing the transparency of the judicial system, adopting a new Criminal Code and the Criminal Procedure Code, creating new structures for fighting corruption.
She noted that the implementation of the previous, second program contributed to the progress in the legal sphere, and constitutional reforms are an example of successful cooperation.
She also highlighted the strengthening in the Armed Forces, fight against corruption in higher education system, and the fight against family violence.
Gabriella Battaini-Dragoni recalled that the program budget is about 19 million euros, with 57% of the amount provided through contributions from Austria, Germany, Ireland, Liechtenstein, Sweden, the UK.
According to her, they are ready to change the vector of cooperation on the basis of the appeal of the Armenian authorities.
A delegation of CoE experts visited Armenia and now they are preparing concrete proposals on issues of concern to the country's authorities.
These are important issues for Armenia, she said adding that proposals must be consonant with the constitution and international obligations.