Լե Բուրժեում անցկացվող Paris Air Show ավիաշոուում վաճառքի առաջին օրը Boeing ընկերությունն իր օդանավերից ոչ մեկի համար պատվեր չի ստացել, հայտնում է CNBC-ն՝ վկայակոչելով IBA.iQ քոնսալթինգային ֆիրմային:
Ընդ որում՝ հեռուստաալիքը նշում է, որ Airbus ընկերությունը հենց առաջին օրը վաճառել է 123 օդանավ:
Boeing ընկերության ղեկավար Դենիս Մելենբերգը հայտարարել է, որ այս ավիաշոուուին մասնակցելու իրենց նպատակը ոչ թե վաճառքն էր, այլ ընկերությանը ընձեռված հնարավորությունը՝ հաճախորդներին եւ մատակարարներին հավաստիացնելու, որ Boeing-ը հաջողություններ ունի թռիչքներից հեռացված իր օդանավերը օդ վերադարձնելու համար:
Հիշեցնենք, որ մարտի 10-ին Ethiopian Airlines ավիաընկերության Boeing 737 Max 8 օդանավը, որն իրականացնում էր Ադիս Աբեբայից Նայրոբի չվերթը, Եթովպիայի մայրաքաղաքից 60 կմ արեւելք օդում աղետի էր ենթարկվել: Ավիաաղետի հետեւանքով մահացել էր 157 մարդ, որոնց թվում 35 երկրի քաղաքացիներ էին եղել:
Այս աղետը կես տարում այդ տեսակի օդանավի երկրորդ վթարն էր. 2018-ի հոկտեմբերի վերջին Lion Air ինդոնեզիական ավիաընկերության նույնպիսի մեկ այլ «Բոինգ» ընկել էր Ճավայի ծովը Ջակարտայի օդանավակայանից օդ բարձրանալուց հետո: Զոհվել էր օդանավում եղած 189 մարդ:
Երկու ավիաաղետների դեպքում MCAS համակարգը օդանավերի քթամասն ուղղել էր ցած, չնայած օդաչուները աշխատել էին վերականգնել օդանավի կառավարումը:
Եթովպիայում աղետից անմիջապես հետո շատ երկրներ դադարեցրել էին Boeing 737 Max-ի թռիչքները: Դրանից հետո Boeing-ը ԱՄՆ Քաղաքացիական ավիացիայի դաշնային վարչությանը խորհուրդ էր տվել ամբողջ աշխարհում դադարեցնել այդ հավաքածուի բոլոր օդանավերի թռիչքները:

В первый день продаж на авиашоу Paris Air Show, который сейчас проходит в Ле Бурже, компания Boeing не получила заказов ни на один из своих самолетов, сообщает CNBC со ссылкой на консалтинговую фирму IBA.iQ.
При этом канал отмечает, что компания Airbus в первый же день продала на шоу 123 своих самолета.
Руководитель компании Boeing Деннис Меленберг заявил телеканалу, что для них целью участия в этом авиашоу являются не продажи, а возможность для компании заверить клиентов и поставщиков в том, что Boeing делает успехи, чтобы вернуть отстраненные от полетов самолеты Boeing обратно в воздух.
10 марта самолет Boeing 737 Max 8 авиакомпании Ethiopian Airlines, выполнявший рейс из Аддис-Абебы в Найроби, потерпел крушение в 60 км к востоку от столицы Эфиопии. Авиакатастрофа унесла жизни 157 человек, среди которых были граждане 35 стран.
Эта катастрофа стала вторым крушением самолета этого типа за полгода - в конце октября 2018 года такой же «Боинг» индонезийской компании Lion Air упал в Яванское море вскоре после вылета из аэропорта Джакарты. Погибли все 189 человек на борту.
В обеих авиакатастрофах система MCAS направляла нос самолетов вниз, в то время как пилоты пытались восстановить контроль над судном.
Сразу после катастрофы в Эфиопии многие страны приостановили полеты Boeing 737 Max. После этого Boeing рекомендовала Федеральному управлению гражданской авиации США приостановить полеты всех самолетов этой линейки по всему миру.