Գերմանիան փակել է արտասահմանցիների համար վճարովի ավտոուղու կառուցման իր ծրագիրը՝ ստանալով Եվրադատարանի արգելքը, հայտնում է BBC News-ը:
Գերմանիան ցանկանում էր ավտոուղիով ընթացողների համար 130 եվրո չափով տարեկան վճարում կատարվեր, սակայն բախվել է Ավստրիայի եւ Նիդեռլանդների առարկություններին:
Ավտոուղիով երթեւեկության վճարում էր նախատեսվում բոլորի համար, սակայն ցանկանում էին գերմանացի վարորդների համար այն կրճատել ավտոմեքենաների հարկի հաշվին:
Գերմանիայի կառավարությունը հույս ուներ ստանալ 500 մլն եվրոյի ներդրումներ ավտոուղիների եւ դաշնային խճուղիների կառուցման համար:
Ընդ որում՝ Ագելա Մերկելի կառավարությունը հավաստիացրել է, որ նոր ավտոուղու կառուցումը վարորդների ուսերին ծանր բեռ չի լինի:
Եվրադատարանի վերջնական որոշումը բոլորի համար անակնկալ էր, քանի որ այն ավելի վաղ աջակցել էր Գերմանիայի այս նախագծին՝ հայտարարելով, որ վարորդներն ամբողջ տարի ավտոուղիով երթեւեկելու համար վճարելու անհրաժեշտություն չեն ունենա, նրանք կկարողանան ձեռք բերել 10-օրյա կամ 2-ամսյա երթեւեկության աբոնեմենտներ, որոնք շատ վելի էժան կլինեն:

Германия свернула свой план по строительству платной автострады для иностранцев, получив запрет от Европейского суда, сообщает BBC News
Германия хотела ежегодную оплату в размере 130 евро для проезжающих по автостраде, однако столкнулась с возражениями Австрии и Нидерландов.
Оплата за проезды по автостраде подразумевалась для всех, однако для немецких водителей ее хотели урезать за счет налога на автомобили.
Правительство Германии надеялось на получение инвестиции в размере 500 млн. евро для строительства атострад и федеральных шоссе.
При этом правительство Ангелы Меркель заверяло, что строительство новой автострады не ляжет тяжким бременем на плечи водителей.
Окончательное решение Европейского суда стало сюрпризом для всех, так как ранее он поддержал этот проект Германии, заявив, что водителям не нужно будет платить за проезд по автостраде за весь год, и они смогут приобретать 10-дневные или 2-месячные абонементы на проезд, которые стоили бы намного дешевле.