Տվյալ օրինագծով առաջարկվում է 2018 թվականի մինչեւ օգոստոսի 31-ը վարչական իրավախախտումներ կատարած անձնաց ազատել տուգանքներից եւ տվյալ տուգանքների չվճարման տույժերից:
Հունիսի 18-ին ԱԺ նիստին պետական տուրքերի պատճառով մի շարք վարչական իրավախախտումների եւ տուգանքների համար համաներում շնորհելու մասին օրինագիծի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նաեւ առաջարկվում է տուգանքների վճարումից ազատել անձանց, որոնք մինչեւ 2019 թվականի հունվարի 1-ը ուղեւորափոխադրումներ են իրականացրել առանց լիցենզիայի կամ ժամկետանց լիցենզիայով:
Սակայն ինչպես նշեց նախարարը, օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո փոխադրողները պարտավոր են 6 ամսվա ընթացքում վճարել պետական տուրքը եւ փոխադրման լիցենզիայի ձեռքբերման կամ երկարացման ծախսերը:

Armenian MPs have introduced a bill that proposes to exempt the payment of fines and the penalties for refusal to pay those fines for persons having committed administrative offenses before August 31, 2018.
This is what Minister of High Technological Industry Hakob Arshakyan said during a discussion on the bill on granting amnesty for several administrative offenses and fines for state duties held as part of the session of the National Assembly today.
It is also proposed to exempt payment of fines for persons who have carried out passenger transportation without a license or with an expired license before January 1, 2019.