Տվյալ օրինագծով առաջարկվում է 2018 թվականի մինչեւ օգոստոսի 31-ը վարչական իրավախախտումներ կատարած անձնաց ազատել տուգանքներից եւ տվյալ տուգանքների չվճարման տույժերից:
Հունիսի 18-ին ԱԺ նիստին պետական տուրքերի պատճառով մի շարք վարչական իրավախախտումների եւ տուգանքների համար համաներում շնորհելու մասին օրինագիծի քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նաեւ առաջարկվում է տուգանքների վճարումից ազատել անձանց, որոնք մինչեւ 2019 թվականի հունվարի 1-ը ուղեւորափոխադրումներ են իրականացրել առանց լիցենզիայի կամ ժամկետանց լիցենզիայով:
Սակայն ինչպես նշեց նախարարը, օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո փոխադրողները պարտավոր են 6 ամսվա ընթացքում վճարել պետական տուրքը եւ փոխադրման լիցենզիայի ձեռքբերման կամ երկարացման ծախսերը:

Данным законопроектом предлагается освободить совершивших административные правонарушения граждан от штрафов и пеней за неуплату данных штрафов. Об этом на заседании Национального Собрания Армении в ходе обсуждения законопроекта о предоставлении амнистии за ряд административных правонарушений и штрафы, наложенных из-за госпошлин во втором чтении 18 июня заявил министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян.
Он отметил, что законопроект распространяется лишь на тех граждан, которые совершили указанные правонарушения до 31 августа 2018 года.
Также предлагается освободить от выплаты штрафов лиц, осуществлявших перевозку пассажиров до 1 января 2019 года без лицензии или с просроченной лицензией. Однако, как отметил министр, после вступления закона в силу перевозчики обязаны в течение шести месяцев оплатить средства за полагающуюся госпошлину и расходы по приобретению или продлению лицензии на перевозку.