Չինաստանի ու ԱՄՆ ղեկավարներ Սի Ցզինպինի եւ Դոնալդ Թրամփի հանդիպումից առաջ 2 երկրները առեւտրային բանակցությունները վերսկսում են հաջորդ շաբաթ, հայտնում է Reuters-ը:
Գործակալությունը նշում է, որ այս հանդիպումը կոգեշնչի ֆինանսական շուկաներին, որոնք հույս ունեն թուլացնել 2 երկրների միջեւ լարվածությունը:
Թրամփը երեքշաբթի հայտարարել էր, որ 2 կողմերի թիմերը կսկսեն Օսակայում G20 գագաթնաժողովում երկրների ղեկավարների հանդիպման նախապատրաստումը: Չինաստանը նույնպես հաստատել է, որ հանդիպումը տեղի կունենա:
«Ես Չինաստանի նախագահ Սիի հետ շատ լավ հեռախոսազրույց եմ ունեցել: Մենք հաջորդ շաբաթ Ճապոնիայում G20-ում ընդլայնված հանդիպում կանցկացնենք: Մեր համապատասխան թիմերը բանակցություններ կսկսեն մեր հանդիպումից առաջ»,- Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է Թրամփը:
Աշխարհի 2 խոշորագույն տնտեսություններով երկրները առեւտրային վեճի բարձրակետին են, որն ուժգին ազդեցություն է ունեցել ֆինանսական շուկաների վրա եւ վնաս է հասցրել համաշխարհային տնտեսությանը:
Ընդլայնված համաձայնագրի կնքման առեւտրային բանակցությունները անցյալ ամիս ձախողվել էին, երբ ԱՄՆ-ն Չինաստանին մեղադրել էր նախկին պայմանավորվածություններին չհետեւելու մեջ:

Китай и США возобновляют торговые переговоры перед встречей глав стран Си Цзиньпином и Дональдом Трампом на следующей неделе, сообщает Reuters
Как отмечает агентство, эта встреча воодушевит финансовые рынки, которые надеются на ослабление напряжения между двумя странами.
Трамп заявил во вторник, что команды обеих сторон начнут подготовку для встречи лидеров на саммите G20 в Осаке. Китай также подтвердил то, что встреча состоится.
«Я провел очень хорошую телефонную беседу с президентом Китая Си. Мы проведем расширенную встречу на следующей неделе на G20 в Японии. Наши соответствующие команды начнут переговоры перед нашей встречей», - написал Трамп в своем микроблоге в Twitter.
Страны с двумя крупнейшми экономиками в мире находятся в самом разгаре торгового спора, которая имела сильное воздействие на финансовые рынки и навредила мировой экономике.
Торговые переговоры по заключению расширенного соглашения провалились в прошлом месяце после того, как США обвинили Китай в несоблюдении прежних договоренностей.