ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով բողոքների քննությանը ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն անդրադարձավ Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհանես Խուդոյանի՝ նախագահող դատավոր Արմեն Դանիելյանի դեմ ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությանը։
Դավթյանը նշեց, որ ինքնաբացարկի իջնորդության հիմնավորումը նախորդ երկու ժամանոց դատական նիստի կարճ սղագրություն է՝ ամենակարևոր հատվածքները բաց թողնված և բովանդակությունից կտրված։
Գլխավոր դատախազը պաշտպանների միջնորդությունը որակեց, որպես գործի քննությունն արհեստականորեն ձգձգելու միտում։
«Ներկայացված միջնորդությունն ակնհայտ անհիմն է և դատարանը, կարծում եմ այս հանգամանքը կհամարի իրավունքի չարաշահում»,–հայտարարեց նա։
Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը խնդրեց դատախազներին կոնկրետացնել, թե նախորդ դատական նիստին վերաբերվող ո՞ր հատվածքներն են իր կողմից բովանդակությունից կտրված ներկայացվել։ Իսկ իրավունքի չարաշահման հետ կապված, պատպանը հորդորեց նախագահողին՝ նման դեպքում իր նկատմամբ դատական սանկցիա կիրառել։
Տուժողի իրավահաջորդները միացան դատախազի միջնորդությանը, իսկ  տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը հայտարարեց, որ իր համար այս հիմքով ընդունելի չէ դատավորին ներկայացված բացարկը։
Այսպիսով դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։ Դատական ակտը կհրապարակի այսօր ժամը 12։30–ին
Նշենք, որ այսօր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները երրորդ անգամ ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեցին Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով բողոքները քննող դատավոր Արմեն Դանիելյանին։
Դատավորին ինքնաբացարկ ներկայացնելու հիմքն այս անգամ նախագահող դատավոր Արմեն Դանիելյանի՝ հունիսի 18–ի դատական նիստում դրսևորած վարքագիծն է։
Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը հիշեցրեց, որ հունիսի 18–ի դատական նիստում նախագահող դատավոր Դանիելյանը պարբերաբար ընդհատել է պաշտպաններին՝ թույլ չտալով նրանց առարկություններ ներկայացնել իր գործողությունների դեմ։
Ըստ նրա՝ դատավորի գործողությունների արդյունքում սահմանափակվել են պաշտպանների իրավունքները, ինչը հիմք է տվել պաշտպանական կողմին պնդելու, որ նախագահող դատավորը կանխակալ վերաբերմունք ունի մեղադրյալների նկատմամբ։
Այս հիմքով էլ Խուդոյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց դատավորին՝ հորդորելովբ նրան բացարկ հայտնել։
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազությունը և տուժող Արթուր Ավագյանը բողոքարկել են մայիսի 18-ի՝ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոփոխելու եւ նույն դատարանի մայիսի 20֊ի՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու եւ Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը:
Նշենք, որ ներկայացված բողոքների վերաբերյալ 4 առարկություն է ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը։

Обоснование ходатайства о самоотводе – короткая стенограмма прошлого двухчасового судебного заседания с пропущенными самыми важными отрывками и лишенного содержания. Об этом заявил во время рассмотрения жалоб по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других 19 июня генпрокурор Армении Артур Давтян, комментируя ходатайство адвоката Кочаряна Ованеса Худояна о самоотводе председательствующего судьи Армена Даниеляна.
Генпрокурор охарактеризовал ходатайство адвокатов, как тенденцию по искусственному затягиванию рассмотрения дела. «Оно очевидно необоснованное и суд, думаю, это обстоятельство сочтет злоупотреблением права», - заявил Давтян.
Ованес Худоян, в свою очередь, попросил прокуроров конкретизировать, какие части, касающиеся предыдущего судебного заседания, представлены им оторванными от содержания. Что касается злоупотребления правом, то он, обращаясь к председательствующему судье, призвал в этом случае применить судебную санкцию в его отношении.
Правопреемники пострадавшего присоединились к ходатайству прокурора, а представитель правопреемника пострадавшего Седа Сафарян заявила, что для нее представленный судье отвод на этом основании неприемлем.
Суд удалился в совещательную комнату для вынесения решения. Судебный акт будет обнародован сегодня в 12։30.
Отметим, что адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна 19 июня в третий раз представили ходатайство судье Армену Даниеляну, рассматривающему жалобы по делу Кочаряна и других. Ходатайство о самоотводе обнародовал член адвокатской группы экс-президента Ованнес Худоян. Основой же для ходатайства на этот раз стало поведение Даниеляна на судебном заседании, которое состоялось 18 июня. Худоян напомнил о том, что во время вчерашнего заседания председательствующий судья периодически прерывал адвокатов, не позволяя им представлять возражения против его действий. По словам защитника, в результате действий судьи были ограничены права адвокатов, а это дало стороне защиты основание для утверждения того, что председательствующий судья предвзято относится к обвиняемому. Именно на этом основании Худоян и представил ходатайство о самоотводе судьи.
Напомним, что Генпрокуратура Армении и пострадавший Артур Авакян обжаловали решение суда общей юрисдикции города Ереван от 18 мая об изменении меры пресечения в виде ареста в отношении Роберта Кочаряна и решение от 20 мая о приостановлении производства дела и обращении в Конституционный суд. Производство по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна, бывшего вице-премьера Армена Геворгяна, министра обороны Сейрана Оганяна и бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова приостановлено и направлено в Конституционный суд. Суд обратился в КС для выяснения вопроса конституционности статьи 301.1 УК Армении (свержение конституционного строя), по которой выдвинуто обвинение Кочаряну и другим.
Роберт Кочарян обвиняется в свержении конституционной власти и получении взятки в особо крупном размере.