ԱՄՆ ռազմաօդային ուժերի գեներալ Ջեֆրի Հարիգյանն իսկապես հայկական արմատներ ունի, իսկ հայրական կողմից նրա տատն ու պապը ԱՄՆ են մեկնել Հայաստանից: Այս մասին NEWS.am-ի հարցմանն ի պատասխան ասել է գեներալը:
«Իմ տատն ու պապը հայրական կողմից ծնունդով Հայաստանից են, Երեւանից: Նրանք անցնելով ԱՄՆ Էլլիս կղզին բնակություն են հաստատել Չիկագոյում»,- պատմել է գեներալը, որը վերջերս նշանակվել է Եվրոպայում եւ Աֆրիկայում ԱՄՆ օդուժի ղեկավարի պաշտոնում:
Գեներալ Հարիգյանը հավելել է, որ իր տատն ու պապը հայերեն են խոսում: Հարցին, թե ինչ գիտի հայկական ավանդույթների եւ խոհանոցի մասին, նա պատասխանել է.
«Ես մեծացել եմ հայկական կերակուրներով եւ գրեթե ամեն հանգստյան օր անցկացրել եմ հորս ծնողների տանը»:
Հարիգյանը ռազմական օդաչու է, 1985 թվականին ավարտել է ԱՄՆ ՌՕՈւ Ակադեմիան:
Նա ավելի քան 4100 ժամ թռիչք է իրականացրել F-22 եւ F-15C ինքնաթիռներով: Գեներալը նաեւ նշել է, որ ինքն ընտանիքում առաջին զինվորականը չէ.
«Մորեղբայրս ծառայել է բանակում, իսկ մորս հայրը՝ նավատորմում»:
Հարիգյանն ավելի վաղ զբաղեցրել է ԱՄՆ ՌՕՈւ Կենտրոնական հրամանատարության հրամանատարի պաշտոնը, ղեկավարել է Աֆղանստանում թալիբների եւ Իրաքում ու Սիրիայում «Իսլամական պետության» դեմ օդային արշավը:

У генерала ВВС США Джеффри Харригяна действительно армянские корни, а его дедушка и бабушка по отцовской линии приехали в США из Армении.
Об этом в ответ на запрос Новости Армении- NEWS.am заявил сам генерал.  «Мои бабушка и дедушка со стороны отца родом изместности рядом с  Ереваном, Армения. Они приехали через остров Эллис и поселились в Чикаго», - рассказал генерал, недавно был назначен на должность руководителя воздушный сил США в Европе и Африке.
Генерал Харригян добавил, что его дедушка с бабушкой говорили по-армянски. На вопрос, знает ли он что-либо об армянских традициях и кухне, он ответил: «Я рос с армянской едой почти каждые выходные в доме родителей моего отца». Харригян – военный летчик, окончивший Академию ВВС США в 1985 году.
У него на счету более 4100 часов полета на таких самолетах как F-22 и F-15C. Генерал также отметил, что он не первый военный в семье. «Мой дядя служил в армии, а отец моей мамы служил на флоте», - добавил он. Харригян ранее занимал пост командующего Центральным командованием ВВС, руководил воздушной кампанией против талибов в Афганистане и против ИГИЛ в Ираке и Сирии.