Հունիսի 20-ին ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետ, արդարադատության գնդապետ Արտյոմ Մխոյանն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում ԻԻՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Իսա Ամինիին, նախագահի տեղակալ Ջաֆար Քուշային, նախագահի տեղակալ, հանրային պաշտպանի գրասենյակի ղեկավար Հուսեյն Մուհամադ Նաբիին:
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության հանրային կապերի բաժնից NEWS.am-ին հայտնում են, որ քննարկվող թեմաների լայն շրջանակում ընդգրկված էին ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում իրանցի ազատազրկված անձանց պահման պայմաններին, դատապարտյալների զբաղվածության ապահովմանը, արտահանձնմանը (էքստրադիցիային), ուղղիչ հիմնարկների տեսակների փոփոխությանն առնչվող հարցեր:
Պալատի նախագահ Իսա Ամինին նախ շնորհակալություն հայտնեց Ծառայության պետին ընդունելության համար, ապա նշեց, որ բարձր Է գնահատում քրեակատարողական ծառայողների կողմից մշտապես ցուցաբերվող մարդասիրական և պատասխանատու վերաբերմունքը իրանցի կալանավորված անձանց և դատապարտյալների նկատմամբ:
Ա. Մխոյանը, իր հերթին ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ Քրեակատարողական ծառայությունը սերտ համագործակցում է ՀՀ-ում օտարերկրյա պետությունների դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ, և պատրաստակամություն հայտնեց առավել ընդլայնել և ամրապնդել համագործակցության շրջանակները երկու երկրների համապատասխան կառույցների միջև:
ԻԻՀ փաստաբանների պալատի նախագահը հայտնեց, որ իրենք պատրաստ են իրավաբանական օգնություն ցուցաբերել ոչ միայն ՀՀ-ում իրանցի ազատազրկված անձանց, այլ նաև ԻԻՀ-ում հայ ազատազրկվածներին՝ միաժամանակ պատրաստակամություն հայտնելով ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ կազմակերպելու ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության ներկայացուցիչների այցը Իրանի Իսլամական Հանրապետության քրեակատարողական հիմնարկներ:
Հանդիպման ավարտին կողմերը շնորհակալություն հայտնեցին միմյանց բազմակողմանի քննարկման համար՝ հույս հայտնելով, որ համագործակցությունը կլինի շարունակական և առավել արդյունավետ:

Head of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice of Armenia, Justice Colonel Artyom Mkhoyan received today Chairman of the Chamber of Advocates of the Islamic Republic of Iran Isa Amini, Vice-Chairman Jafar Kusha, Vice-Chairman and Head of the Office of the Public Defender Hussein Mohammad Nabi.
As reported the Department of Public Relations of the Penitentiary Service, issues on the conditions for keeping of Iranian detainees at the penitentiary institutions of the Ministry of Justice of Armenia, the ensuring of employment for convicts, extradition and the change of types of correctional institutions were included in the broad range of topics under consideration.
Isa Amini expressed gratitude to the head of the Penitentiary Service for the reception and stated that he highly appreciates the humanitarian attitude and responsibility of Armenia’s penitentiary officers towards and for Iranian detainees and convicts.
Mkhoyan greeted the guests, noted that the Penitentiary Service closely collaborates with the diplomatic missions of foreign countries in Armenia and expressed willingness for further expansion and strengthening of the scopes of cooperation between the relevant institutions of both countries.
The chairman of the Chamber of Advocates of the Islamic Republic of Iran informed that the Chamber is ready to provide legal aid to not only Iranian detainees in Armenia, but also Armenian detainees in the Islamic Republic of Iran and expressed willingness to take necessary measures to organize the visit of representatives of the Penitentiary Service of Armenia to the penitentiary institutions in the Islamic Republic of Iran.