Կովկասի թուրքական քաղաքական քարտեզում Հայաստանը չկա: Այս մասին հունիսի 21-ին «Կովկաս-2019» գիտաժողովի ժամանակ ասաց Քադիր Հաս համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի վարիչ Միթաթ Չելիքփալանը:
Նրա խոսքով՝ սա կապված է Երեւանի եւ Անկարայի միջեւ հարաբերությունների բացակայության հետ: «Ճիշտ նույն կերպ կարելի է պնդել, որ Կովկասի ռուսական քաղաքական քարտեզում բացակայում է Վրաստանը»,- հավելեց նա:
Միթաթ Չելիքփալանը նշեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալով անգամ երկրների առաջնորդների միջեւ նամակների փոխանակություն չկա, որը կար նախորդ իշխանությունների օրոք, այս պատճառով թուրքական քաղաքական շրջանակները դեռեւս այնքան էլ լավ չեն հասկանում, թե ինչպես են զարգանալու հարաբերությունների կարգավորման գործընթացները: «Այս հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին խանգարում է նաեւ Կովկասում ավտորիտար իրավիճակը: Այսպիսի պայմաններում Թուրքիան ստիպված է խաղալ ժամանակ ձգելու վրա, որպեսզի հասնի իրեն անհրաժեշտ նպատակներին, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ հարաբերություններում»,- եզրափակեց փորձագետը:

На турецкой  политической карте Кавказа нет Армении. Об этом во время научной конференции «Кавказ-2019» 21 июня заявил   заведующий кафедрой международных отношений университета Кадир Хас Митат Челикпалан.
По его словам,   это связано с  отсутствием отношений между Ереваном и Анкарой.  «Точно также можно утверждать, что на российской политической карте Кавказа отсутствует Грузия», - добавил он.
Митат Челикпалан заметил, что после прихода к власти Никола Пашиняна нет даже обмена писем между лидерами стран, который был при прежних властях  Армении, поэтому турецкие политические круги пока не  совсем хорошо понимают, как будут развиваться процессы по нормализации отношений.  «Процессу нормализации этих отношений мешает и авторитарная ситуация на Кавказе. В таких условиях Турция вынуждена играть на затягивании времени с тем, чтобы добиться необходимых целей для себя, в  том числе в отношениях с Арменией»,- заключил  эксперт.