Հայաստանի Հանրապետության եւ Բելառուսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների երկկողմ համագործակցության ծրագրի համաձայն՝ հունիսի 17-ից 20-ը ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացել է ՀՀ ԶՈՒ կապի եւ ԱԿՀ վարչության եւ ԲՀ ԶՈՒ ԳՇ կապի վարչության ներկայացուցիչների աշխատանքային հանդիպումը: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունից։
Աշխատանքային հանդիպման նպատակն էր կապի կազմակերպման, կապի ստորաբաժանումների կիրառման ոլորտում փորձի փոխանակումը, կապի միջոցների զարգացման հեռանկարների քննարկումը:
Կողմերը, մասնավորապես, քննարկել են Հայաստանի եւ Բելառուսի զինված ուժերի կապի համակարգերի վիճակը եւ զարգացման հեռանկարները, զինված ուժերում կիրառվող շարժական ռադիո, ռադիոռելեային, լարային եւ կապի այլ համալիրների արդիականացման, կապի եւ տեղեկատվական համակարգերի մասնագետների պատրաստման եւ կապի համակարգի զարգացմանն ուղղված այլ հարցեր: Բելառուսի ԶՈՒ ներկայացուցիչները ծանոթացել են ՀՀ ԶՈՒ կապի զորքերում կիրառվող ռազմական նշանակության թվային միջոցների եւ համալիրների նոր նմուշներին:

From June 17 to 20, according to the bilateral cooperation plan of the Ministries of Defense of Armenia and Belarus, representatives of the Communication and Automated Management System Department of the Armed Forces of Armenia and the Communication Department of the General Staff of the Armed Forces of Belarus had a working meeting at the administrative complex of the Ministry of Defense of Armenia, reports the news service of the Ministry of Defense of Armenia.
The aim of the working meeting was to exchange experiences in the organizing of communication and the application of communication units and consider the prospects for the enhancement of communication resources.
The parties particularly discussed the state of the communication systems of the armies of Armenia and Belarus and the prospects for enhancement of those systems, the modernization of mobile radio, radio relay, wired and other communication complexes in the armed forces, the preparation of communication and information systems specialists and the enhancement of the communication system. The representatives of the Armed Forces of Belarus were introduced to the new samples of digital resources and complexes of military significance that are applied by the troops of the Armed Forces of Armenia for communication.