Իրանի դեմ կիբեռհարձակումները, որոնց մասին տեղեկությունները լրատվամիջոցներում էին հայտնվել շաբաթ, ապարդյուն էին: Այս մասին երկուշաբթի իր Twitter-յան էջում նշել է Իրանի տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների նախարար Մոհամմադ Ջավադ Ազարի Ջահրումին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Լրատվամիջոցները հարցնում են Իրանի դեմ կիբեռհարձակումների մասին,- գրել է Ջահրումին: - Հարձակումները հաջողությամբ չեն պսակվել, չնայած [դրանց կազմակերպիչները] շատ ջանք էին ներդրել»:
Իրանցի նախարարի խոսքով՝ «անցած տարի իրանական կողմին հաջողվել է վնասազերծել 33 մլն կիբեռհարձակում»: «Ցանկանում եմ նշել, որ մենք արդեն երկար ժամանակ գործ ունենք կիբերահաբեկչության հետ»,- հավելել է նա:
The Washington Post պարբերականը շաբաթ, վկայակոչելով ամերիկյան հետախուզությունում աղբյուրներին, հայտնել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հավանություն է տվել ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության կողմից կիբեռհարձակման անցկացմանը, որի հետեւանքով հրթիռների արձակման կառավարման համար օգտագործվող համակարգչային համակարգերը անջատվել էին: Սպիտակ տունը եւ ԱՄՆ ԶՈՒ Կիբեռհրամանատարությունը այս տեղեկությունը մեկնաբանելուց հրաժարվել էին:

Кибератаки против Ирана, информация о которых появилась в субботу в СМИ, оказались безуспешными. Об этом написал в понедельник на своей странице в Twitter иранский министр информационно-коммуникационных технологий Мохаммад Джавад Азари Джахруми, передает ТАСС
«Средства массовой информации спрашивают о кибератаках против Ирана, - написал Джахруми. - Атаки не увенчались успехом, хотя [их организаторы] приложили много усилий».
По словам министра, «в минувшем году иранской стороне удалось обезвредить 33 млн кибератак». «Хочу отметить, что мы уже в течение долгого времени имеем дело с кибертерроризмом», - добавил он.
В субботу газета The Washington Post со ссылкой на свои источники в американской разведке сообщила, что президент США Дональд Трамп одобрил проведение американским министерством обороны кибератаки, в результате которой иранские компьютерные системы, используемые для управления запуском ракет, были отключены. Белый дом и Киберкомандование ВС США отказались прокомментировать данную информацию.