ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտածում է Ճապոնիայի հետ 1960 թվականին ստորագրված փոխգործակցության եւ անվտանգության երաշխիքների մասին պայմանագրից դուրս գալու մասին, հաղորդում է Bloomberg գործակալությունը, վկայակոչելով աղբյուրներին:
Ըստ աղբյուրների, որոնք ցանկացել են անանուն մնալ, Թրամփն իր վստահված անձանց հայտնել է, որ այդ համաձայնագիրը անարդար է ԱՄՆ-ի համար: Նախագահի խոսքով, այն միակողմանի է, քանի որ նախատեսում է ԱՄՆ-ի աջակցությունը Ճապոնիային զինված հարձակման դեպքում, սակայն չի պարտավորեցնում Ճապոնիայի զինված ուժերին ԱՄՆ-ին օգնության հասնել:
Ըստ աղբյուրների, թեեւ Թրամփը դեռեւս որեւէ քայլ չի ձեռնարկել համաձայնագրից  դուրս գալու համար, նման քայլը շատ հավանական է, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Պայմանագիրը կնքվել է 1960 թվականին ԱՄՆ-ի եւ Ճապոնիայի միջեւ, այն փոխարինել է 1951 թ. ստորագրված համաձայնագրին:

Президент США Дональд Трамп раздумывает о выходе из Договора о взаимном сотрудничестве и гарантиях безопасности с Японией, подписанного в 1960 году, сообщает агентство Блумберг со ссылкой на источники.
Как заявили источники, пожелавшие остаться анонимными, Трамп заявил своим доверенным лицам, что этот договор несправедлив для США. По мнению президента, он односторонен, так как предусматривает помощь США Японии в случае вооруженного нападения на нее, но не обязывает японские вооруженные силы приходить на помощь США.
Как отметили источники, хотя Трамп еще не предпринял никаких шагов для выхода из соглашения, такой шаг весьма вероятен, передает РИА Новости
Договор был заключен между США и Японией в 1960 году, он пришел на смену подписанного договора 1951 года.