Ստամբուլի նորընտիր քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուն մինչ քաղաքապետ ընտրվելը հարցազրույցներից մեկում պատմել էր, որ իր ծննդավայր Տրապիզոնը հայ ճարտարապետ Զաքարիա Միլդանօղլուի հետ շրջելուց հետո սկսել է այլ հայացքով նայել քաղաքային էսթետիկ ճարտարապետությանն ու բարձրահարկ շենքերին։
Էքրեմ Իմամօղլուն շեշտել է, որ քաղաքներին ճարտարապետի աչքով նայելը սովորել է հայ ճարտարապետ Զաքարի Միլդանօղլուից։
Նշենք, որ Զաքարիա Միլդանօղլուն մասնակցել է Վանի Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու վերանորոգման աշխատանքների կազմակերպմանը, ինչպես նաեւ մեծ աշխատանք է տարել Թուրքիայի տարածքում գտնվող հայկական եկեղեցիների պահպանման գործում։

In one of his interviews before getting elected mayor of Istanbul, Ekrem Imamoglu said he started looking at the aesthetic architecture and tall buildings in his hometown Trabizon differently after touring the city with Armenian architect Zakaria Mildanoglu.
Ekrem Imamoglu stressed the fact that it was Armenian architect Zakari Mildanoglu who taught him how to look at cities through the eyes of an architect.
Zakaria Mildanoglu took part in the renovation of the Holy Cross Armenian Church of Akhtamar in Van and made great efforts to preserve Armenian churches in the territory of Turkey.