Անցումային արդարադատության հիմնական նպատակը ոչ թե պատժի մեխանիզմների ստեղծումն է, այլ իրավունքների վերականգնումը։ Այս մասին ասել է Մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Թագուհի Ղազարյանը անցումային արդարադատության համատեքստում մարդու իրավունքները քննարկելիս։
Նրա խոսքով՝ ԱԺ-ը պատրաստ է դիտարկել քաղաքացիների եւ կազմակերպությունների բոլոր առաջարկությունները, թեեւ դա չի նշանակում, թե բոլոր առաջարկությունները կընդունվեն։ Ինչպես նշել է Ղազարյանը, այս պահին չկա վերջնական փաստաթուղթ, որը կվերածվի փաթեթի անցումային արդարադատության մասին։ «Անցումային արդարադատության հիմնական նպատակը ոչ թե պատժի մեխանիզմների ստեղծումն է, այլ իրավունքների վերականգնումը։ Ինչպես են վերականգնվելու տարիների ընթացքում խախտված իրավունքները։ Տեսլականն այն է, որ անցումային արդարադատությունից հետո սահուն անցում կկատարենք վերակառուցողական արդարադատության»,- նշել է Ղազարյանը։
«ՎԵՏՕ» շարժման անդամից հարց ստացվեց, թե ինչպես է նա վերաբերվում իրենց ներկայացրած նախագծին՝ բաղկացած երեք կետից՝ բացահայտել արտասահմանյան գործակալներին, արգելել նրանց մուտքը որոշակի պետական հաստատություններ եւ արգելել Սորոսի հիմնադրամի գործունեությունը Հայաստանում։ Առաջին երկու կետի վերաբերյալ Ղազարյանը խորհուրդ տվեց դիմել անվտանգության մարմիններին, իսկ երրորդի առնչությամբ ասաց, որ բոլոր ֆոնդերը եւ հասարակական կազմակերպությունները, որոնք գործում են օրենսդրության շրջանակում, գործելու իրավունք ունեն, եւ ոչ ոք չի կարող խանգարել նրանց։

The main purpose of transitional justice is to restore rights, not create punitive mechanisms. This is what member of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly of Armenia Taguhi Ghazaryan said during a discussion on human rights protection in the context of transitional justice.
According to her, even though the National Assembly is ready to consider all the recommendations of citizens and organizations, this doesn’t mean that all those recommendations will be accepted. She added that there is still no final document that will become a package of documents on transitional justice. “The vision is to make a smooth transition to restorative justice after transitional justice,” Ghazaryan stated.
Member of the VETO movement asked Ghazaryan about her position on the submitted draft composed of three points (identify foreign agents, prohibit their entry into certain state institutions and prohibit the activities of the Open Society Foundations - Armenia). Ghazaryan advised to address security bodies in regard to the first two points. As for the third point, she said all funds and non-governmental organizations operating within the scope of the law, have the right to operate, and nobody can disturb them.