Անցումային արդարադատության հիմնական նպատակը ոչ թե պատժի մեխանիզմների ստեղծումն է, այլ իրավունքների վերականգնումը։ Այս մասին ասել է Մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Թագուհի Ղազարյանը անցումային արդարադատության համատեքստում մարդու իրավունքները քննարկելիս։
Նրա խոսքով՝ ԱԺ-ը պատրաստ է դիտարկել քաղաքացիների եւ կազմակերպությունների բոլոր առաջարկությունները, թեեւ դա չի նշանակում, թե բոլոր առաջարկությունները կընդունվեն։ Ինչպես նշել է Ղազարյանը, այս պահին չկա վերջնական փաստաթուղթ, որը կվերածվի փաթեթի անցումային արդարադատության մասին։ «Անցումային արդարադատության հիմնական նպատակը ոչ թե պատժի մեխանիզմների ստեղծումն է, այլ իրավունքների վերականգնումը։ Ինչպես են վերականգնվելու տարիների ընթացքում խախտված իրավունքները։ Տեսլականն այն է, որ անցումային արդարադատությունից հետո սահուն անցում կկատարենք վերակառուցողական արդարադատության»,- նշել է Ղազարյանը։
«ՎԵՏՕ» շարժման անդամից հարց ստացվեց, թե ինչպես է նա վերաբերվում իրենց ներկայացրած նախագծին՝ բաղկացած երեք կետից՝ բացահայտել արտասահմանյան գործակալներին, արգելել նրանց մուտքը որոշակի պետական հաստատություններ եւ արգելել Սորոսի հիմնադրամի գործունեությունը Հայաստանում։ Առաջին երկու կետի վերաբերյալ Ղազարյանը խորհուրդ տվեց դիմել անվտանգության մարմիններին, իսկ երրորդի առնչությամբ ասաց, որ բոլոր ֆոնդերը եւ հասարակական կազմակերպությունները, որոնք գործում են օրենսդրության շրջանակում, գործելու իրավունք ունեն, եւ ոչ ոք չի կարող խանգարել նրանց։

Основная цель переходного правосудия не в создании механизмов наказания, а в восстановлении прав. Об этом заявила представитель парламентской комиссии по правам человека и общественным вопросам Тагуи Казарян на обсуждении прав человека в контексте переходного правосудия.
По ее словам, НС готово рассматривать все предложения от граждан и организаций, хотя это не означает, что все предложения будут приняты.  Как отметила Казарян, на данный момент нет окончательного документа который, претворится в пакет о переходном правосудии. «Основная цель переходного правосудия не в создании механизмов наказания, а в восстановлении прав. Как будут восстанавливаться нарушенные в течение лет права. Видение в том, что после переходного правосудия плавно перейдем к реконструктивному правосудию», - отметила Казарян.
От представителя общественной организации поступил вопрос о том, как она относится к представленному ими проекту трех пунктов – выявить зарубежных агентов, запретить им вход в определенные государственные здания и запретить деятельность фонда Сороса в Армении. По первым двум пунктам Казарян посоветовала обраться в органы безопасности, а по  третьему заявила, что все фонды и общественные организации, действующие в рамках законодательства, имеют право на деятельность и никто не может им мешать.