Բեռլինում հունիսի 24-25-ը տեղի ունեցան քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի եւ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ:
Ինչպես NEWS.am–ը տեղեկանում է  Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությանը,  հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը, գերմանականը՝ Գերմանիայի ԱԳՆ քաղաքական տնօրենի տեղակալ, Արևելյան Եվրոպայի, Ռուսաստանի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների հարցերով հանձնակատար Միխայել Զիբերթը (Michael Siebert):
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկեցին հայ-գերմանական երկկողմ քաղաքական օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, մտքեր փոխանակեցին առևտրատնտեսական, կրթության, մշակույթի և այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարների վերաբերյալ:
Հանդիպմանը երկուստեք բարձր գնահատվեց վերջին շրջանում ակտիվացած հայ-գերմանական բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը։
Հանդիպմանն անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ներկա փուլին եւ զարգացման հեռանկարներին՝ հայկական կողմը ներկայացրեց ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) կիրարկման ճանապարհային քարտեզի՝ կողմերի միջև համաձայնեցման գործընթացը և ընդգծեց Գերմանիայի կողմից համաձայնագրի վավերացման կարևորությունը:
Խորհրդակցությունների արդյունքում կողմերը մտքեր փոխանակեցին ՀՀ-ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի, ինչպես նաև այդ գործընթացում ԵՄ անդամ երկրների աջակցության կարևորության վերաբերյալ:
Զրուցակիցներն անդրադարձան մի շարք տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրներին: Քննարկվեց նաև գալիք տարի հայ-գերմանական միջկառավարական խառը հանձնաժողովի աշխատանքներին առնչվող հարցերին։
Նույն օրը ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ Գերմանիայի Բունդեսթագի Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ դր. Դանիելա դը Ռիդդերի (Dr. Daniela De Ridder) հետ։
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը ներկայացրեց Հայաստանում խորհրդարանական կառավարման համակարգի անցման ճանապարհը, այդ ուղղությամբ իրականացված քայլերը։
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստան-Գերմանիա միջխորհրդարանական համագործակցության խորացման կարևորությանը, ինչը խթան կհանդիսանա երկկողմ և բազմակողմ հարթություններում հարաբերությունների առավել ակտիվացմանը։
Հունիսի 25-ին ՀՀ ԱԳ փոխնախարարի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունեց Գերմանիայի կանցլերի աշխատակազմի Կենտրոնական, Արեւելյան, Հարավային Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների հարցերով բաժնի ղեկավար Մաթիաս Լյութենբերգը (Matthias Lüttenberg)։
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկեցին հայ-գերմանական փոխգործակցության առավել խորացմանն ուղղված հարցեր։ Գերմանական կողմին ներկայացվեց նաև Հայաստանում տեղի ունեցող դատա-իրավական համակարգի բարեփոխումները, այդ ճանապարհին իրականացվող քայլերը։

From June 24 to 25, political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Germany in Berlin.
As reports the press service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, the Armenian delegation was led by Deputy Minister of Foreign Affairs Avet Adonts, while the German delegation was led by the authorized representative of the Ministry of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany for Eastern Europe, the Caucasus and Central Asia Michael Siebert.
During the consultations, the parties discussed a broad range of issues on the bilateral political agenda and exchanged views on the prospects for deepening of cooperation in trade, economy, education, culture and other sectors in the future.
Touching upon the current stage of the EU-Armenia partnership and the prospects for enhancement of the partnership, the Armenian party presented the process of agreement between the parties on the roadmap for implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) and underscored the importance of ratification of the Agreement by Germany.
During the consultations, the parties exchanged views on the launch of a dialogue over liberalization of the visa regime between Armenia and the European Union and discussed the issues related to the sessions of the Armenian-German mixed intergovernmental commission to be held next year.
The same day, the delegation led by Armenia’s deputy foreign minister had a meeting with Vice-Chairperson of the Standing Committee on Foreign Relations of the German Bundestag Dr. Daniela De Ridder.
Armenia’s Deputy Foreign Minister Avet Adonts presented the road that Armenia took to make the transition to a parliamentary system of governance, and the interlocutors touched upon the importance of deepening of the inter-parliamentary cooperation between Armenia and Germany.
On June 25, the delegation led by Armenia’s deputy foreign minister had a meeting with Deputy Head of the Division Bilateral Relations with the States of Central, Eastern and South-Eastern Europe and Central Asia and South Caucasus of the German Federal Chancellery Matthias Lüttenberg.
During the meeting, the interlocutors discussed issues on further deepening of the Armenian-German partnership. The German party was also introduced to the reforms in Armenia’s judiciary and the steps that are being taken in this direction.