Չինական տեխնոլոգիական հսկա Huawei-ն նախազգուշացրել է, որ ԱՄՆ առաջարկը ընկերությանն արգելել արտոնագրային դատարաններ հայց ներկայացնել «գլոբալ ինովացիաների համար աղետ» կդառնա, փոխանցում է AP-ն:
Huawei-ի գլխավոր իրավախորհրդատուն նախազգուշացրել է, որ ամերիկացի սենատորի առաջարկը սպառնալիքի տակ կդնի մտավոր սեփականության գլոբալ համակարգը, որն աջակցում է տեխնոլոգիաների զարգացմանը:
Այս առաջարկը հետեւել է այն հրապարակումներին, որ Huawei-ն ամերիկյան Verizon հեռախոսային օպերատորից 1 մլրդ դոլար է պահանջում: Թրամփի վարչակազմը զարգացման ոլորտում Պեկինի հավակնությունների հետ կապված լարվածության ֆոնին սահմանափակումներ էր մտցրել ամերիկյան տեխնոլոգիաներին Huawei-ի հասանելիության վրա:
«Եթե այդպիսի օրենսդրական առաջարկն ընդունվի, դա աղետ կլինի գլոբալ ինովացիաների համար: Դա սարսափելի հետեւանքներ կունենա»,- հայտարարել է ընկերության ներկայացուցիչը:

Китайский технологический гигант Huawei предупредил, что предложение США запретить компании  подавать иски  в патентные суды страны станет «катастрофой для глобальных инноваций», передает AP.
Главный юрисконсульт Huawei предупредил, что предложение американского сенатора поставит под угрозу глобальную систему интеллектуальной собственности, которая поддерживает развитие технологий.
Это предложение последовало после публикаций о том, что  Huawei  требует у американского телефонного оператора Verizon 1 миллиард долларов. Администрация Трампа наложила ограничения на доступ Huawei к американским технологиям на фоне напряженности в связи с амбициями Пекина в области развития.
«Если бы такое законодательное предложение будт принято, это стало бы катастрофой для глобальных инноваций. Это будет иметь ужасные последствия», - заявил представитель компании.